Gündem Haberleri

  Deniz Baykal ilk kez konuştu

  Hürriyet Haber
  25.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Deniz Baykal, “Ben siyaseti illa Genel Başkan olarak yürütmek olarak ya da böyle bir zorunluluk olarak görmüyorum. Sadece odam değişti. Siyaset yapmaya devam edeceğim” dedi. CNN Türk’te Mehmet Ali Birand’ın sorularını yanıtlayan Baykal, CHP ve Türkiye’ye karşı kendini sorumlu hissettiğini belirterek, “Gerekirse meydanlara çıkarım, gerekirse partide, Meclis’te üstüme düşen ne varsa yaparım” dedi.

  BAYKAL'IN KENDİ SESİNDEN HAYAT FELSEFESİ

  "KİMSE BANA BU SORUYU SORAMAZ" / WEB TV

  KILIÇDAROĞLU'NUN BAŞKANLIĞINI DEĞERLENDİRDİ / WEB TV

  "CHP'NİN OYLARINI YÜKSELTTİM" / WEB TV

  KILIÇDAROĞLU HAKKINDA KONUŞTU / WEB TV

  KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN HAYAT HİKAYESİ 

  Baykal’ın değerlendirmeleri şöyle:

  - Bir burukluk, bir kırgınlık oldu mu?
  Hayır desem inandırıcı olur mu bilmiyorum ama ben yine de hayır diyeceğim. CHP iç dünyamda çok büyük önem taşıyor. Böylesine köklü alt üst oluşların iç dünyamda, psikolojimde fizyolojimde benim için ihtiyaç haline geldiğini hissediyorum. Herkes çok iyi gördük seni diyor. Herkes beni karalar bağlamış şekilde göreceğini sanıyor. Bana doping gibi geliyor. Şu anda hayata karşı duyarlılığımı çok daha üst seviyede hissediyorum. Siyaseti illa Genel Başkan olarak yaparız diye bir anlayış yok ki. 5 yıl siyasi yasaklıydım yine yaptım. Referandumda meydanlara çıkacağım, Meclis’e, parti toplantılarına da gideceğim.

  - Meclis’e normal vekil gibi gitmek üzer mi?
  Hayır üzmez. Ben şu anda her şeye sıfırdan başladım. Genel başkan olarak yapıyordum şimdi milletvekili olarak yapıyorum. Bana ne artık partiden diyemem. Bir arayışım yok. Bu benim işim benim mutluluğum.

  - Bazıları heyecanı medya veriyor diyor. Suni mi, yoksa kurultay bazı şeyleri değiştirir mi?
  Suni bir şey değil. Arka planına bakmak lazım. Neydi? CHP yükselen bir partiydi. Ben istifa etmeden önceki araştırmalar oy oranının artmakta olduğunu bize gösteriyordu. İstifadan kesinlikle pişman değilim. Bizim istifa etmemiz, tepki göstermemiz toplumda büyük bir ilgi ve destek yarattı. İstifa ettiğim sırada oylarımız yüzde 30’du. Oyların arttığı çok net şekilde açıktı.

  - Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını nasıl buldunuz? Laiklikten bahsetmedi mesela.
  Bunların hepsi klişe. 2009 seçimleri öncesi hiç laiklik konuşmadı. Bu bizim laikliği unuttuğumuzu mu gösterdi. Ne ben ne de Sayın Kılıçdaroğlu bunları unutur. Çok güzel bir konuşma yaptı kendisi. Recep Bey konusunda da şunu söyleyeyim. Bu Kemal Bey’in ifade tarzı. Bana da Deniz Bey der. O bunu kullanırken aşağılama anlamında söylediği kanaatinde hiç değilim.

  Önder Sav, Brütüs oldu mu?
  Hiçbir zaman Sezar olmadım. Sezar arkasından hançerlendikten sonra döner bakar, kendi kendine der ki; ‘Yıkıl Sezar.’ Ben ‘yıkıl Sezar’ demedim. Bir süreç yaşadık. Bu süreçten zenginleşmiş olarak çıktım.

  - Neden çıkıp da ben değilim demediniz?
  Bu komplo karşısında iki soru var. Biri neden istifa ettin? İki neden reddediyorum demedim. Güvenilen bir insansın neden söylemedin? Neden istifa ettim, komployla kavga edebilmek, ortada bir kepazelik yaşanıyor demek için yaptım ve doğru yaptığımı görüyorum. Başbakan’ın sinirlendiğini görüyoruz. İstifa ezikliğin değil bir direnişin ifadesidir. Pek çok insan bu olayı gündeme almamı ve reddetmemi bekliyor. Bunu yanlış ve tehlikeli buluyorum. Kimsenin bu çerçevede bir beyanda bulunmaya zorlama hakkı bulunmadığını düşünüyorum. Bunu yapmaya kendimizi mecbur hissetmeye başlarsak hukuk çığırından çıkar. Hayır, görevimi yapamam dedikodu yaparım deniyor. Böyle söylemiş olsaydım farklı mecraya girmiş olacaktım. Özel dünyamın hesabını onlara vermek zorunda kalacaktım. Hesabı hukuk sorar dedik ve düğmeye bastık. Kimseye bana bu soruyu sorma hakkını vermiyorum.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı