Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Denginizi bulun

  Hürriyet Haber
  10 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 1999 - 00:01

  YÖK, ÖSS sonucu açıkta kalan ve yurtdışına gitmek isteyen adayların, üniversiteleri araştırmalarını istedi. Çoğu üniversitenin denkliğinin kaldırıldığı belirtilerek, adaylar YÖK Denklik Bürosu'na başvurmaları için uyarıldı.

  ÖSS sonuçlarının kesinleşmesinin ardından 1 milyonu aşkın adayın üniversite kapısında kalması beklenirken, YÖK açıkta kalan ve yurtdışına gitmek isteyen adayları denklik konusunda uyardı. YÖK, yurtdışındaki birçok üniversitenin denkliğinin tanınmadığını bildirdi. YÖK, denklik konusunda gidilecek üniversitelerin durumunun YÖK Denklik Bürosu'ndan araştırmalarını önerdi. YÖK'ün denklik konusundaki uyarıları şöyle:

  Yurtdışında lisans öğrenimi görmek isteyenlerin ÖSS'de en az 120, ön lisans ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara devam edebilmeleri için de en az 105 almaları gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadan alınacak diplomalara kesinlikle denklik verilmeyecektir.

  2 ya da 3 yıllık eğitimle verilen lisans diplomalarının denklikleri tanınmamaktadır.

  Bazı aracı kuruluşlar, verdikleri ilan ve reklamlarda üniversitelerinin YÖK tarafından tanındığını belirtmektedir. Ayrıca daha önce denkliği tanınan üniversitelerin denklikleri kaldırılmış olabilir. Bu kapsamda gitmek istediğiniz üniversiteler konusunda, YÖK Denklik Bürosu'ndan bilgi alabilirsiniz.

  Bazı üniversiteler, ÖSS'de 120 puanın altında kalan adayları, daha sonra 4 yıllık lisans programlarına dikey geçiş yapma garantisi vererek, 2 yıllık ön lisans programlarına kaydetmektedir. YÖK tarafından uygulanan Dikey Geçiş Yönetmeliği'ne aykırı olarak dikey geçiş yapanların denklikleri tanınmayacaktır.

  Bazı üniversiteler önceki yıllardaki ÖSS sonuçlarına göre de öğrenci alabileceklerini, bu yıl 120'nin altında puan alınmış olsa da, özel öğrenci statüsüyle eğitime başlayabileceğinizi, gelecek yıl ÖSS'de 120'nin üzerinde puan almanız durumunda alacağınız derslerin otomatik olarak transfer edilip yıl kaybınız olmayacağı garantisi vermektedir. Bunlara kesinlikle inanmayın.

  Bazı kuruluşlar, yurtdışındaki üniversitelerle anlaşma yaptıklarını, sizlerin bir süre Türkiye'de eğitim gördükten sonra burada alacağınız dersleri yurtdışına transfer ederek kısa sürede bu üniversitelerin diplomalarını alabileceğinizi bildirmektedir. Bu şekilde alınacak diplomaların da denkliği tanınmamaktadır.

  KKTC ve Türki Cumhuriyetler ile çeşitli ülkelerdeki üniversitelerin denklikleri tanınanlar yerleştirme kılavuzunda yer alacaktır. Bu ülkelerdeki üniversitelerden, kılavuzda yer almayanların denklikleri tanınmamaktadır.

  TGC'den Sınav Sonuç Gazetesi

  ÖSYM Başkanı Dr. Fethi Toker tarafından 11 Temmuz Pazar günü genel hatları ile açıklanacak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları, 12 Temmuz Pazartesi günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nce (TGC) çıkarılacak 'Sınav-Sonuç' gazetesinde yayınlanacak. TGC'den yapılan açıklamaya göre, Pazartesi günü tüm gazete bayilerinde satışa sunulacak 96 sayfalık Sınav-Sonuç Gazetesi'nde, YÖK'ün, öğrenimlerini yurtdışındaki öğretim kurumlarında sürdürmek isteyenlere denklik konusundaki uyarıları ile ÖSYM Başkanı Dr. Toker'in ÖSS'de başarılı olan ve olmayan adaylara önerileri de yer alacak. Sınav Sonuç Gazetesi, gazete bayilerinde iki parça olarak tek fiyatla satılacak.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı