İZMİR HABERLERİ

"Dengemizi bozmayalım"

DHA
16.06.2017 - 11:34Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İZMİR

DHA

İZMİR Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Gökhan Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada doğaya ve doğal kaynaklara sahip çıkılması yönünde farkındalık oluşturmayı öngören etkinliklere ilginin arttığını belirterek, “17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü" için mesaj yayınladı.

Özdemir mesajında şunları söyledi:

"Çölleşme toprakların verimsizleşmesine bağlı olarak doğal bitki örtüsünün yok olmasının yanı sıra elde edilen ürünlerin azalması ile sonuçlanmaktadır. Bu da tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin zarar görmesi demektir. Ülkelerin gıda ve beslenme konusunda kendi kendine yetebilmeleri açısından da oldukça önemlidir.

Çölleşmenin engellenebilmesi için tarım faaliyetleri için uygun arazilerin uygun ürün elde edilmesi için kullanımı gerekmektedir. Elbette bir diğer önemli konu da çayır ve meraların kullanımı konusudur. Hayvancılık ve tarım faaliyetleri açısından doğal kaynak ve varlıklarımızdan olan mera alanlarının varlığı ve korunması çok değerlidir. Hayvan beslemede önemli yere sahip meralar, hayvancılık sektörünün dışa bağımlı olmaksızın sürdürülebilirliği için vazgeçilmez kaynaklarımızdır. Hayvancılık sektöründe hayvan refahı kapsamında, dünya organik ve doğal besiciliğe, dolayısıyla meraların aktif kullanımına yönelmişken, mera alanlarının azalmasına neden olacak uygulamalar yapmak, mevcut tarımsal vb. doğal kullanımda olan alanları sürekli imara açmaya yönelik politikalar izlemek ne yazık ki kısa vadede kentleşme açısından gerekli görülse de uzun vadede geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle koruma kullanma dengesi geleceğe yönelik hedefler belirlenerek yapılmalıdır. Doğal dahi olsa hiçbir kaynak sonsuz değildir. Sahip olduklarımızın da bir ömrünün olduğunu ve bu ömrü uzatmanın koruma kullanma dengesini sağlamaktan geçtiğini unutmayalım. Geleceğimiz için, çocuklarımız için en azından var olana sahip çıkalım. Lütfen dengemizi bozmayalım."

İZMİR, (DHA)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Dengemizi bozmayalım" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı