Ege Haberleri

EGE

  Denge bozuluyor

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.12.2000 - 00:01

  Balçova ve Narlıdere'de kaçak jeotermal kuyusu açan bazı vatandaşlar yıllarca bedava ısınıp, seracılık yapmış.

  Konut ve seralara

  İZMİR'in jeotermal merkezi Balçova ve Narlıdere'de kaçak olarak 50 kuyunun açılıp faaliyet gösterdiği ortaya çıktı. Bazı kişilerin açtıkları kuyularla yıllarca konut ve seraları bedavaya ısıttığı, haksız kazanç sağladığı belirlendi.

  1 kuruş ödemediler

  GEÇMİŞ yıllarda Balçova ve Narlıdere'de 5268 konut 1250'şer dolara jeotermalden yararlanırken, kaçak kuyu açanlar ise bir kuruş bile ödememiş oldu. Kaçak kuyular Balçova Jeotermal Enerji A.Ş.'nin yapmış olduğu son denetimlerde ortaya çıktı.

  Tehlike çok ciddi

  KUYULARDAN çıkan suyun yeniden yeraltına gönderilmesi yerine kanalizasyona akıtılmasının ise içeriğindeki mineraller yüzünden büyük çevre kirliliğine neden olduğu bildirilirken; tehlikenin ciddi boyutlara ulaştığı ifade edildi.

  Valiliğe özel rapor

  BU konuda yasal düzenlemenin ve yönetmeliğin olmaması yetkililerin elini kolunu bağladı. Kaçak kuyularla ilgili hazırlanan rapor İzmir Valisi Alaaddin Yüksel'e verilirken, bundan sonra nasıl bir yasal yolun izleneceği bilinmiyor.

  YETKİLİLER

  Yeraltındaki suyun dengesi bozuluyor

  ÖZEL İdare'nin kurduğu Balçova Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Fasih Kutluay (yanda), kaçak jeotermal kullanımının mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini söyledi, ‘‘Hem toprak ve deniz kirleniyor, hem de yeraltı su dengesi bozuluyor’’ uyarısında bulundu.

  JEOTERMAL yasasının bulunmamasının ellerini kollarına bağladığını söyleyen Fasih Kutluay, kuyuların özel mülkiyet içinde olması nedeniyle denetim sıkıntısı da yaşadıklarını söyledi. Kutluay şu bilgileri verdi,

  ‘‘YER sahibinin izni olmadan içeri giremiyoruz. Çoğu zaman da tehditlerle karşılaşıyoruz. Direkt müdahale edemiyoruz. Termal ısınmada reenjeksiyon yani kullanılan suyun yeniden yeraltına basılması şart. Aksi taktirde kanalizasyona verilen termal su, denize döküldüğü yerde, mineralizasyonunun çok yüksek olması ve özellikle içeriğindeki yoğun bor nedeniyle canlı ölümlerine, toprağın çoraklaşmasına, mikroorganizma dengelerinin bozulmasına neden oluyor. Kaçak kuyularda reenjeksiyon kullanılmaması, yeraltı su dengesini de bozuyor. Birinci derece deprem kuşağında olan İzmir'de yeraltı su dengeleri önemli. Özel İdare'nin yaptığı sistemle reenjeksiyon yapılarak, ısınmada kullanılan suyun yeniden yeraltına dönüşü sağlanıyor. Böylece hem atık oluşmuyor, hem de yeraltı su kaynaklarında kayıp olmuyor.

  Üç kuruş için tehlike

  JEOTERMALİN normal ısınma sistemine göre üçte iki oranında ucuz olması nedeniyle, bazı vatandaşlar katılım payından kaçarak sisteme dahil olmayıp, yarı parasına kaçak kuyu açıyorlar. Ancak kuyu açmak hem daha riskli, hem de bakımı zor. Bir süre sonra maliyetini beşe katlıyor. Şimdilik durumu raporla Vilayet'e bildirdik, gelişmeleri izliyoruz.’’

  Bilimsel olmalı

  İZMİR Jeotermal Yüksek Danışma Kurulu Başkanı ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Macit Toksoy da, jeotermal kaynakların sınırsız olmadığına dikkat çekti, ‘‘Kuyular, bilimsel ve teknik olarak belirlenmiş yöntemlere göre açılmalı. Aksi taktirde çevre sorunlarının oluşması kaçınılmaz. Şimdi bir kaç kuyu olarak dikkate alınmayan kaçaklar, ilerde dev bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bunun yasal yükümlülüğe bağlanması için yönetmeliği oluşturduk. Onaylanması halinde, jeotermal kullanımı disiplin altına alınarak, kaçaklar önlenecek’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı