« Hürriyet.com.tr

Deneysel limon

Hürriyet Haber
X

Duvarlar yıkıldı, sınırlar kalktı, kültürler ve yemekler birbirine girdi... Latin Müziği eşliğinde fusion tarzı yemek için ne Güney Amerika'ya gitmeniz gerekiyor ne de Avrupa'ya... Citron'a gidin yeter.

Önce Uzakdoğu usulü sebzeli tavuk çorbası, sonra New Orleans usulü pişirilmiş bonfile, ardından da ekşi nar soslu, hurma ve cevizli fırında armut tatlısı... Böyle bir yemekten sonra eşinize onu aldattığınızı rahatlıkla söyleyebilirsiniz. İnanın aldırmayacaktır. En azından o an.

Citron, İstanbul, Levent'te Çalıkuşu sokakta geçtiğimiz aylarda açıldı. En önemli özelliği yemeklerinin ‘‘fusion’’ tarzında yapılması. Bu da ne diyorsanız hemen açıklayalım: Değişik ülke mutfaklarının soslarını, pişirme usüllerini, malzemelerini karıştırıyor, ortaya yepyeni bir mönü çıkarıyorsunuz. ‘‘Yeni Dünya Mutfağı’’ da denen bu deneysel tarz şu sıralar yurtdışında da çok popüler. Citron'da baz olarak alınan mutfak Fransız ve İtalyan. Ama soslar olsun baharatlar olsun hep başka mutfaklardan. Uzun denemelerden sonra ortaya çıkan bu tarz inanın çok lezzetli. Eğer vejetaryenseniz üzülmeyin, sizin için de değişik seçenekler mevcut.

Paket mönü

Citron'un en güzel tarafı öğlenleri çok uygun fiyatlarda paket mönü sunması. Mesela safranlı kremalı mantar çorbası, tane hardal soslu bonfile, vanilya krema soslu tiramisu ve bir kadeh yerli içkiden oluşan mönü 4.200.000 lira. Citron gece karnı acıkanları da düşünmüş. Saat 23.00’ten sonra gittiğinizde barında özel snack mönüsü alabiliyorsunuz.

Dekorasyonun son derece özenli olduğu Citron'un çok da güzel de bir bahçesi var. Çam ağaçlarının altında çok keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Üst katı ise 80 kişilik VIP salonu. Yani özel davetlerinizi pekala burada verebilirsiniz. Perşembe ve cumartesi geceleri ise Latin gecesi. Sangre de Latinos grubu çok eğlenceli bir repertuvar sunuyor. Her ne kadar havalanında giysilerini çaldırdıysalar da neşelerinden bir şey kaybetmiş değiller. (tel: 0212 325 38 85)Kaynak:

Övünmek Gibi Olmasın Antepliyiz
Gaziantep'te En Çok Bu Fotoğrafı Sevdim
‘Lezzet'in Nobeli'ni Alınca Bize De Kilo Almak Düştü
Gaziantep'e Adını Yazdıran Üç İsim
Koşa Koşa Geldim
Dünya Gastronomi Kenti