Ege Haberleri

EGE

  Deneyimini aktarmak için şirket kurdu

  Mete Tamer OMUR/HÜRRİYET
  27.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 20 yıl büyük şirketlerde üst düzey yönetici olarak görev yapan Ahmet Koçak, kazandığı deneyimlerle şirketlere yol göstermek için kendi şirketini kurdu, danışmanlık hizmeti veriyor.

  İş hayatına 1992’de Procter & Gamble’da satış elemanı olarak başlayan ve en son optik pazarının önde gelen firmalarından İtalyan Luxottica’nın Türkiye Satış Direktörü olan Ahmet Koçak, nisan ayında açtığı ABeKa Danışmanlık Eğitim Organizasyon ile iş hayatına bu kulvarda devam etmeye başladı. Başta optik olmak üzere, satış ve perakende alanında teşvik edici, katılımcı ve uygulama ağırlıklı eğitimlerin yanı sıra yönetim danışmanlığı hizmeti veren Koçak’ın gündeminde, perakende sektörüne kılavuzluk edecek bir de kitap projesi bulunuyor.
  Profesyonel iş hayatına Procter & Gamble’de başlayıp, ardından Sabancı Holding’e bağlı MarSa’da  Türkiye Satış Direktörü olarak görev alan, oradan GıdaSa Satış ve Pazarlama Direktörlüğü’nü üstlenen Koçak, hızlı tüketim ürünleri konusunda kazandığım deneyime, gıda sektörünü de ekledikten sonra, işin mutfak tarafında olanları öğrenebilmek adına Oruçoğlu Yağ Sanayii A.Ş.’de genel müdürlük yaptı. Son olarak da İzmir’de dünya gözlük pazarının devi İtalyan Luxottica’nın kurumsal yapıya geçiş sürecinde görev alan Koçak, profesyonel iş hayatını sonlandırarak, kendi firmasını kurdu. Koçak, “Eğitim çalışmalarının yanı sıra yönetim danışmanlığı hizmeti veriyoruz.
  Firmanın kendisini sorgulamasını, iş körlüğü dediğimiz yaşanan sıkıntıları görmesini sağlıyoruz. Böylece, verimlilik, karlılık ve rekabet alanında ellerini güçlendiriyoruz” dedi.

  Danışmanlıkta gerideyiz
  Avrupa’da 10 kişiden 1’nin danışmanı olduğunu söyleyen Koçak, Türkiye’nin bunun çok uzağında olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti; “İstanbul daha iyi bir noktada. Yönetim danışmanlığı dediğimiz zaman anlıyorlar. Ama Ege’de bu kavramı herkese anlatamıyorsunuz. Büyük oyuncu dediğimiz firmalara gittiğimiz zaman bile, ‘anlat bakalım’ diye bir süreç yaşıyoruz. Bizim işimizin bir parçası da analiz yapmak. Ancak bu noktada da firmalar çok katı. Çünkü verilerini bizimle paylaşmak istemiyorlar. Ege’de bunu aşamıyoruz.”

  KİTAP ÇIKARIYOR
  Perakende sektörünün ihtiyaçlarından yola çıkarak bir kitap hazırlığı içinde olduğu bilgisini veren Koçak, “Mağaza satış danışmanı dediğimiz kişilerin el kitabı, kılavuzu olacak bir eser. Pratik bilgiler yer alacak. Yakın bir tarihte piyasada olacak” bilgisini verdi.

  BEN DEĞİL BİZ
  Küçük ölçekli ve geleneksel yapıda olan şirketlerin  en büyük sorunun personelini kurulan iş modeline dahil etmemelerinden kaynaklandığını dile getiren Koçak, “Patron dedi ve yaptı mantığı var. Biz verdiğimiz eğitimlerle bunu kırmak istiyoruz. Çalışanın gözünden mağaza nasıl olmalı, neler yapardınız gibi sorular yöneltiyoruz. Bunun sonucunda çıkan sonuçlarla hareket ediyoruz. Sonuçta çalışan, ‘Benim dediklerimde var’ diyerek şirketi daha
  çok sahipleniyor. Bu da verimliliği artırıyor. Ben değil biz mantığını kurmaya
  çalışıyoruz” ifadesini
  kullandı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı