Denetime önem vermediler 40’a yakın banka gitti

Hürriyet Haber
03.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Akbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Özen Göksel, bankacılık ve finans sektörünün yakın geçmişteki olayları unutmayarak teftiş ve denetime önem vermesi gerektiğini bildirdi. Akbank Teftiş Kurulu’nun ISO 9001:2000 Kalite Güvence Belgesi alması dolayısıyla Sabancı Center’de tören düzenlendi.

Özen Göksel, törende yaptığı konuşmada, son yıllarda bankacılık sektöründe çok önemli olaylar olduğunu anımsatarak, şöyle dedi: "Son 5 yılda 40’a yakın banka tasfiye edilmiştir. Bu bankaların tasfiyeleri ekonomiye büyük yükler getirmiş ve bedeli çok ağır ödenmiştir. Sektördeki bu büyük çöküşün nedenlerinden birisi de teftiş ve denetime bu bankaların önem vermemesidir. Batan bankaların üst yönetimlerinin denetime gereken önemi vermemelerinin bir nedeni de o tarihlerde yürürlükte olan bankalar yasasındaki boşluklardı. Nitekim bu boşluklar yürürlüğe yeni giren bankalar yasası ile doldurulmuştur."

TEFTİŞİN ÖNEMİ:

Akbank’ta teftiş kurulu başkanlığının 1968 yılında doğrudan banka yönetim kurulu başkanlığına bağlandığını, müfettişlerin bütün teftiş ve denetim sonuçlarını 1968 yılından itibaren yönetim kurulu başkanlığına rapor etmeye başladıklarını belirten Göksel, bankadaki bu uygulamanın 33 yıl sonra 2001 tarihli Bankalar Yasası ile yürürlüğe konulduğuna dikkati çekti. 1 Kasım 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5411 sayılı Bankacılık Yasası’nda teftiş ve denetimin önemi üzerinde daha fazla durularak, bütün yetki ve sorumlulukların bankaların yönetim kurullarına bırakıldığını kaydeden Göksel, "Görüldüğü gibi bankamızca 30 yıl önceki uygulama, sektörde, o da yasayla yeni başlamıştır. Şüphesiz ki teftiş kurullarının banka yönetim kurullarına bağlanması yeterli olmaz, yönetim kurullarının teftişe önem vermesi ve her yönüyle destek olması gerekir" dedi. Akbank’ın tüm yönetim kurulu başkanlarının teftiş ve denetime son derece önem verdiğini aktaran Özen Göksel, konuşmasını, "Bankacılık ve finans sektörü yakın geçmişteki olayları unutmayarak, teftiş ve denetime önem vermelidir" mesajıyla tamamladı.

GURUR DUYUYORUZ:

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul da, alınan kalite güvence belgesiyle Akbank’ın iç denetiminde uluslararası standartları yakalamasından büyük gurur duyduklarını söyledi. Akbank’ın, bu belgeyle uluslararası iç denetim standartlarının gereklerinin yerine getirilmesinde önemli bir adım atan ilk Türk bankası olma unvanını kazandığını belirten Kurtul, Akbank’ın her alanda gösterdiği başarıların tesadüf olmadığını kaydetti. Zafer Kurtul, şu görüşleri dile getirdi: "Bankamızın 2000 yılında 3 milyar dolar olan piyasa değeri bugün 16,5 milyar dolara ulaşmıştır. Bu büyüklükleriyle bankamız Arjantin, Brezilya, Macaristan, Polonya, Rusya ve Çek Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük bankalardan biri haline geldi. Bankamız güçlü sermaye yapısı, istikrarlı yönetim anlayışı ve yüksek likiditesi ile sektördeki güçlü konumunu sürdürecektir. Akbank artık dünya devi, çokuluslu şirketlerle yarışan küresel ölçekte bir bankadır."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı