Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  Denetim önergesi gündeme giremedi

  Hürriyet Haber
  12 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 11 Şubat 2011 - 23:40

  Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 16 şirketinin ve işletmelerinin gelir-gider tablosu, kadro cetvelleri, yönetim kurulunun kimlerden oluştuğu bilgisinin, kar-zarar durumlarının ve faaliyetlerinin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne neden sunulmadığını sordu.

  Önergeyi değerlendiren Gökçek, “Verilen önerge yasaya uygun değil. Türk Ticaret Kanunu’na bağlı şirketlerin bu tarzda hesap verip vermemesi kendilerine bağlı. Şimdi yeni bir yasa çıktı artık şirketler, belediyeler gibi Sayıştay tarafından denetlenecek. Zaten denetlenecek” diyerek önergeyi gündeme almadı.
  Şeffaflık gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 16 şirketinin ve işletmelerinin faaliyetlerinin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulması gerektiğini savunan Çatak’ın önergesinde şu ifadeler yer aldı:
  önergede şunları söyledi:

  ASKİ’yi örnek gösterdi

  “5393 sayılı Belediye Yasasının 56. Maddesi uyarınca; belediye meclisinin nisan ayı toplantısında, Belediye Başkanı, Stratejik Plan ve Performans Programı’na göre yürütülen faaliyetleri, belirlenmiş performans ölçütlerine göre, hedef ve gerçekleşme durumları ile meydana gelen sapmaların nedenlerini ve belediye borçlarının durumunu açıklayan faaliyet raporunu hazırlar. Faaliyet raporunda, bağlı kuruluş (ASKİ ve EGO), işletmeler (Ankaray, metro ve AŞTİ gibi), belediye ortaklıkları (BELKO ve Halk Ekmek gibi ) ve 16 belediye şirketine ilişkin söz konusu bilgi ve değerlendirmelere de yer verilir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın, geçtiğimiz yıllarda, belediye meclisine sunduğu faaliyet raporlarında, Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO yer almış olmasına karşın, AŞTİ ve şirketler ile ilgili verilmesi gereken zorunlu bilgiler verilmemiştir. Nisan 2011 toplantısında, Başkanlıkça meclise sunulacak faaliyet raporunda da, aynı eksik sunuşun yapılmamasını, AŞTİ ve  belediye şirketlerinin (Anfa, Belso, Anket, Belplast, Bugsaş, Belbeton, Belpa, Başkentgaz, Belya, Halk Ekmek, Belko, Metropol, Beltaş, Portaş, Belka, Tobaş) gelir-gider tablosu, kadro cetvelleri, yönetim kurulunun kimlerden oluştuğu, kar-zarar durumlarının da bildirilmesini dileriz”

  Sayıştay denetliyor

  Önergeyi değerlendiren Gökçek, “Faaliyet raporunda, bağlı kuruluş, işletmeler ve belediye ortaklarıklarına ilişkin bilgi ve değerlendirmelere yer verilir. Yoksa önergede söylendiği gibi hesap işlerini, kar-zarar durumunu gösteren bir rapor değildir. Böyle bir şeyin verilmesi kesinlikle söz konusu değildir.  Verilen önerge yasaya uygun değil. Türk Ticaret Kanunu’na bağlı şirketlerin bu tarzda hesap verip vermemesi kendilerine bağlı. Şimdi yeni bir yasa çıktı artık şirketler, belediyeler gibi Sayıştay tarafından denetlenecek. Zaten denetlenecek”
  diye konuştu. Çatak ise Gökçek’e, “ASKİ ve EGO’nun verilmez dediğiniz bilgilerini
  veriyorsunuz. Ortak demek, şirket demektir. Ticaret hukukunda ikisi aynı şeyi ifade eeder. Dolayısı ile 56. Maddeye göre ASKİ ve EGO için neyi veriyorsanız, ortaklıklar için de aynı şeyi vermek durumundasınız” diyerek itiraz etti.
  Tartışmaların ardından oylanan önerge, reddedilerek, gündeme alınmadı.

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  AnkaraBugün9 ºCÇok Bulutlu
  • Pzts12 ºC
  • Salı15 ºC
  • Çarş14 ºC
  • Perş15 ºC
  • Cuma16 ºC
  • Cmts17 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı