« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dene, öğren!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Limon niçin suya batmıyor?

Gerekli malzemeler:

Limon

Kase

Su

Bıçak

Limonu içi su dolu bir kaseye bırakın. Limonun batmadığını göreceksiniz. Deneyimizin ikinci bölümünde limonunu kabuğunu soyun ve tekrar suya bırakın. Ve limon suyun içine gömüldüğünü göreceksiniz.

Kabuk, limonun "can yeleği" gibidir. Binlerce hava kabarcığı içerir çünkü. Bu nedenle de yüzdürme kuvveti daha büyüktür. Limonu soyarak "can yeleğini" yok etmiş oldunuz. Kabuğun içindeki hava olmadığı zaman limon suyun içine batar. Nitekim limonun meyvesi sudan daha ağırdır.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bir yunus araştırma merkezinin biyologları, Güney İtalya’daki Pelagie adalarının yakınında beyaz köpekbalığına rastladılar. Yavru köpekbalığı yaklaşık olarak 1,50m. Bilim adamları İtalya’daki Lampedusa, Linosa ve Lampione adaları arasında beyaz köpekbalıklarının bir çiftleşme bölgesi bulunduğunu sanıyorlar. Tatilciler ürkütebilecek bu haber aslında harika bir haber. Çünkü beyaz köpekbalığının soyu tükenmek üzere. Ve köpekbalıklarının kendilerini iyi hissettikleri ve çoğaldıkları her bölge, kurtarma bölgesi olabilir diyor bilim adamları.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler