Spor Dene, öğren!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dene, öğren!

YEREL HABERLER DENE, ÖĞREN!

Kağıttan köprü yapıyoruz

Kağıt pek sağlam bir malzeme değildir. Fakat kağıdı katlayarak daha dayanıklı kılabiliriz. Bu hafta kağıttan bir köprü yaparak, kağıdı sağlamlaştırmanın yollarını arayacağız.

Gerekli malzemeler:

Eşit boyda iki tahta parçası

Kağıt

Bozuk para

Tahta parçalarını aralarında 15cm’lik bir boşluk kalacak şekilde masanın üzerine yerleştirin. Şimdi kağıdı katlayarak köprünüzü tamamlayın. Bozuk paraları tahta parçalarının üzerine değil sadece kağıdın üzerine koyacaksınız. Farklı katlama teknikleri kullanarak en sağlam köprüyü kurmaya çalışın. Hangi teknikte köprünüz daha fazla yük kaldırabiliyor?

Kağıdı yelpaze yapar gibi katlayacak olursanız, köprünüz için üçgen biçiminde yivleri olan sağlam bir yapı elde ederseniz. Köprü, kendi ağırlığıyla diğer objelerin çekim gücüne ve ağırlığına karşı bir kuvvet uygular. Ağırlık sayesinde basınç ve çekme gerilimi etkir. Basınç, yapıya yukarıdan etkir ve alt kısma aktarılması gerekir. Çekme gerilimi yapının uzamasına yol açar. Üçgenler bu iki kuvvetin etkimesi için çok uygundur. Basınç eşit ölçüde üçgenin iki kenarına dağılır ve yapının iki ucundaki çekme gerilimi eşitlenir. Üçgen, yükü üç kenarıyla taşıdığı için en sağlam biçimdir. Oysa bir dörtgende yük, dört kenarda değil sadece iki kenarda taşınır. Yükün eşit oranda tüm kenarlar tarafından taşınması nedeniyle üçgen en sağlam yapıdır.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

İngiliz televizyon kanalı "Animal Planet" iki yıl önce 73 ülkenin izleyicisiyle bir anket yaptı. Soru "Dünyada en çok sevilen hayvan hangisi?" idi. Aklınıza ilk olarak köpek, kedi veya maymun gelebilir ama ankete katılan 53.000 kişi hangi hayvanı seçti dersiniz? Kaplanı ! %21 oyla kaplan birinci, köpek ise %17 oyla ikinci oldu. Üçüncü olan yunustan sonra at, aslan, yılan, fil, şempanze, orangutan ve balina vardı listede. Hepimizin çok sevdiği kedi ise ilk ona bile giremedi !

Yorumları Göster
Yorumları Gizle