Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dene, öğren!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Beyaz tutkal üretiyoruz

Gerekli malzemeler:

_ bardak süt

1 tatlı kaşığı sirke

Kağıt havlu veya filtre kağıdı

Kabartma tozu

Ölçü kabı

Küçük bir bardak ya da varsa cam biberon

Kontrol etmek için kağıt şerit

Kontrol etmek için kağıt şerit

Bir ölçü kabına _ oranında süt boşalttıktan sonra 1 tatlı kaşığı sirke ilave edin ve karışım değişmemeye başlayana kadar karıştırmaya devam eden. Kağıt havluyu veya filtre kağıdını bardağın üzerine yerleştirin ve süt/sirke karışımını dikkatlice filtrenin içine boşaltın. Tabii kağıdın yırtılmaması gerekiyor.

Bu işlem biraz sabır gerektiriyor çünkü süt çok yavaş akar. Kağıdın içinde kalan beyaz topakları başka bir bardağa boşaltın ve bir bıçağın ucuyla kabartma tozu ekledikten sonra iyice karıştırın. Şimdi kağıt şeridine bu bulamaçtan biraz sürerek yapışıp yapışmadığını kontrol edin. İşte beyaz tutkalınız hazır. İnek sütü kazein proteinini içerir. Diğer proteinler gibi kazein de üçboyutlu bir yapıya sahiptir.

Bu yapı proteinin görünümü kadar özelliğini ve tepkime biçimini belirler. Biz kazeini sirke asidiyle denşirdik yani doğasını değiştirerek beyaz topaklar haline dönüştürdük. Kabartma tozu (baz) ve sirke (asit) bir araya geldiklerinde birbiriyle reaksiyona giriyorlar.

Bu kimyasal reaksiyonda başta su ve karbondioksit olmak üzere yeni kimyasal maddeler oluşuyor. Karbondioksit, soluğumuzda ve meşrubatların baloncuklarında bulunur. Proteinler aminoasit olarak bilinen daha küçük moleküllerinden bir araya gelmiş uzun moleküllerden oluşur. Aynı birimlerin tekrarlanmasıyla oluşan uzun moleküllere polimer denir. Proteinler, polimerlerin doğal bir biçimidir. Sentetik polimerler, yapışkan, plastik ve iplik üretiminde kullanılır.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Kuş gribi nedeniyle 2003 yılından bu yana dünya genelinde yaklaşık olarak 80 kişi yaşamını yitirdi. İnsanlar arasında görülen, birbirimize bulaştırdığımız "normal" grip ise her yıl aşağı yukarı 10.000 kişiyi öldürüyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler