« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dene, öğren!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Süt ne şekilde peynire dönüşüyor?

Bu hafta size çok basit bir peynir tarifimiz var. Bu deneyle sütün peynire dönüşmesi sırasında hangi kimyasal süreçlerden geçtiğini göreceğiz. Ama elde edeceğiniz peyniri yemeyin !

Gerekli malzemeler:

1 bardak tam yağlı süt

1 tatlı kaşığı sirke

Kapaklı kavanoz

Filtre kağıdı (mesela kahve filtresi)

İkinci bir kavanoz veya benzer bir kap

Sütü kapaklı kavanozun içine boşalttıktan sonra bir tatlı kaşığı sirke (peynir üreticiler asit yerine büyürken asit salgılayan bakteri kullanıyorlar) ilave ederek kapağını kapatın ve kavanozu iyice sallayın. Bu karışımı filtre kağıdıyla süzerken, kağıdın kabın içine düşmemesine dikkat edin. Karışımın sıvı kısmı tamamen aktıktan sonra filtre kağıdını yırtmadan bastırın, filtre kağıdında sadece kırıntıların kaldığını göreceksiniz. Böylece peynir elde etmiş oldunuz, tabii en başta söylediğimiz gibi bunu yemiyorsunuz.

Sütün içinde kazein olarak bilinen bir molekül türü vardır. Sirkenin içinde ise bileşimsiz hidrojen atomları bulunur. Sütün içindeki moleküller, sirkenin atomlarıyla birleşerek kimyasal reaksiyona girerler. Kazein molekülleri negatif, hidrojen molekülleri ise pozitif yüklüdür. Zıt yükler birbiriyle birleşerek topaklar oluşturmakta. Bunlar peynir üretiminde kullanılmakta. Peynire farklı tatlar kazandırmak için bakteriler ve küf mantarları ilave edilir.

Bunları da Beğenebilirsiniz