« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dene, öğren!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Suyu, yapraklar içiyor
Bitkilerin suya ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ama yaprakların ne kadar çok su "içtiklerini" biliyor musunuz? Bunu basit bir deneyle görebilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

İki tane eşit boyda kavanoz

İki parça dal

Sıvı yağ

Cetvel, kalem

İki kavanoza eşit miktarda su doldurun. Her iki kavanozun kenarına suyun seviyesini işaretleyin. Dallarından birini yapraklarıyla birlikte birinci kavanoza koyun. İkinci daldaki tüm yaprakları koparın ve diğer kavanoza yerleştirin. Suyun buharlaşmaması için iki kavanozun içine bir miktar sıvı yağ ilave edin. Bir hafta kadar bekledikten sonra kavanozların içindeki suya bakınca şaşıracaksınız. Çünkü yapraklı dalın bulunduğu kavanozdaki su daha çok azalacaktır. Bu da yaprakların daha çok su içtiğini gösterir.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bildiğiniz gibi örümcekler avlarını ağlarıyla yakalarlar. Örümcek ağı yapışkandır. Ağa düşen hayvancıklar bu nedenle kaçamazlar. Peki örümcek, kendi ağına niçin yapışmıyor? Bunun iki nedeni var. Örümceklerin bedenlerinde yapışmayı önleyen yağlı bir tabaka vardır. Örümcek ağının üst ve alt kısımları farklı iplerle örülür. Ağın dış kısmındaki iplikler yapışkan değildir ve örümcek burada dolaştığı için de ağına yapışmaz.

Bunları da Beğenebilirsiniz