Gündem Haberleri

  Demokratik işgal!

  Hürriyet Haber
  03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  New York’un kalbi ve dünya finansının merkezi Wall Street’te, Arap Baharı’ndan ilham alan kapitalizm karşıtlarının mali yolsuzlukları ve gelir dağılımındaki adaletsizliği protesto amacıyla başlattığı “işgal,” ABD’nin dört bir yanına yayıldı. Önceki gün New York’un meşhur Brooklyn Köprüsü’nü trafiğe kapatan protestoculardan 700’ü aşkını gözaltına alındı.

  ABD’nin New York kentindeki küresel finans merkezi Wall Street’te yüzlerce kişinin katıldığı oturma eylemleriyle 17 Eylül’de başlayan protestolar yayılıyor. “Daha adil bir ekonomik düzen” talebiyle artık çok sayıda şehirde düzenlenen gösteriler, güvenlik güçlerini de endişelendirmeye başladı. Protestocular önceki gün New York’un ünlü Brooklyn Köprüsü’nde toplanıp trafiği durdurdu. Polis, ilk aşamada köprüye girmelerine izin verdiği 700’ü aşkın göstericiyi trafiği durdurmaları üzerine oldukları yerde kelepçeleyerek gözaltına aldı.

  Yüzde 99’un sesi

  Gözaltına alınanlardan bazıları birkaç saat sonra, bazıları da dün serbest bırakıldı. ‘Arap Baharı’ndan ilham alarak sokaklara dökülen Amerikalı gençler, “Her ırktan, cinsiyetten, her inançtan insanlarız. Biz çoğunluğuz. Yüzde 99’uz ve artık sessiz kalmayacağız” yazılı pankartlar taşıdı.

  PROTESTOCULAR BROOKLYN KÖPRÜSÜNÜ KAPATTI / FOTO HABER

  Göstericiler, ABD’de servetin, tüm nüfusun yüzde 1’ini oluşturan zenginlere gittiğini, 50 milyon kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığını hatırlatıyor.
  Liberty Plaza’yı günlerdir işgal eden göstericiler, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın bulunduğu Wall Street’ten New York Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu semte kadar yürüyüşlerinde “Dolardan önce insanlar” gibi sloganlar da attı.

  En büyük sendikadan destek

  Susan Sarandon ve Michael Moore gibi çok sayıda ünlünün ardından, Kuzey Amerika’nın en büyük işçi birliği olan Çelik İşçileri Sendikası (USW) da, protestolara destek verdiğini duyurdu. İlk kez gelen bu kurumsal destekle ilgili açıklamada, 850 bin üyesi bulunan söz konusu sendika şu ifadeleri kullandı: “İşçilerimiz Wall Street İşgali’ni güçlü bir biçimde desteklemektedir. Çoğu işsiz gençler olan cesur erkek ve kadınlar, New York’ta son iki haftadır 24 saat gösteri yapmakta ve dünyamızdaki birçok insanın sesi olmaktadırlar.”

  POLİSLE GÖSTERİCİLER ARASINDA ARBEDE ÇIKTI / FOTO GALERİ

  Wall Street isyanı Amerikan Baharı’na dönüşüyor

  /images/100/0x0/55eb2c23f018fbb8f8b0046b

  Birçok gösterici kravatlı, takım elbiseli... Polis son eyleme müdahale ederken, protestoculardan biri “New York emniyeti zenginlere hizmet eder” yazılı döviz taşıyordu. Pankartlarda, ayrıca, “Bu benim işgalim,” “Bankaları kurtardınız bizi sattınız,” “Bu da geçer,” “Modern köleleriz” ve “Kamusal alanı işgal demokratik haktır” gibi ifadeler yer alıyor.

  52 şehirde 100 bin kişi

  Protestolar dün itibariyle New York’u aşıp, aralarında Boston, San Francisco, Los Angeles, Portland ve Chicago’nun da bulunduğu 52 şehre yayıldı. Facebook’ta bu kentlerdeki “işgallere” destek verenlerin sayısı 100 bini aştı. Boston’da üç bin kişi, kentin finans merkezi yakınlarındaki Dewey Meydanı’nda çadır kurdu. Los Angeles’ta yüzlerce kişi, Belediye Sarayı’nın önünde toplandı. Katılım giderek artıyor.

  İlk bildiri yayınlandı hedefleri netleşiyor

  Sosyal medyadan örgütlenen, buna karşın merkezi bir yönetimi olmadığı için iki haftadır değişen yoğunlukta kalabalıklarla New York’un göbeğinde sessiz bir protesto düzenlemekten öteye gidemeyen Wall Street İşgali hareketine, belirlenmiş amaç ve hedefleri olmadığı gerekçesiyle eleştiri getirilmişti. Göstericiler ilk kez New York Şehri Genel Meclisi adıyla bir organizasyon komitesi oluşturup ilk resmi bildilerini yayınladılar. Birkaç gün içinde yayınlanan üç bildiride tüm hedeflerini açıklayacaklarını belirten grubun ilk bildirisinde şu ifadeler var:

  “Demokratik bir hükümet gücünü halktan alır. Holdingler ise insanlardan ve Dünya’dan zenginlik sağlamak için rızaya ihtiyaç duymaz. Ekonomik iktidarın belirleyici olduğu bir süreçle hiçbir gerçek demokrasi türüne ulaşılamaz. Kârı insana, çıkarı adalete ve zulmü eşitliğe tercih eden holdinglerin hükümetleri yönettiği bir dönemde barışçı toplanma hakkımız için dayanışmak istiyoruz. Bu sorunları çözecek bir süreç yaratmak hedefimiz. Gücünüzü gösterin.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı