ANKARA HABERLERİ

Demokratik eğitim nitelikli öğretmen

Hürriyet Haber
11.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 10.10.2008 - 22:26

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Türkiye’de hurafeye dayalı zihniyet ile bilimsel düşünce arasında bir mücadele sürdüğünü ileri sürdü.

Hürriyet Haber

Eğitim Sen, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda "Demokratik Eğitim, Nitelikli Öğretmen" konulu konferans düzenledi.

Konferansta konuşan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Türkiye’de hurafeye dayalı zihniyet ile bilimsel düşünce arasında bir mücadele sürdüğünü ileri sürdü. Türkiye’de öğretmen maaşlarının OECD ortalamasının yarısı düzeyinde olduğunu ifade eden Uras, öğretmenlerin yaşam koşullarının düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi.

AKP Milletvekili Yüksel Özden ise, eğitim olmadan demokrasinin olamayacağını, kaliteli eğitimin de ancak nitelikli öğretmenler ile verilebileceğini kaydetti. Bilgi teknolojilerinin hızla değiştiğine işaret eden Özden, tüm bilgilere internetten erişilebildiğini, bilgilenmenin yolunun elektronik ortamdan geçtiğini belirtti. Özden, "Eskiden bilgiye erişim marifetti, şimdi bilgi her yerde. Artık önemli olan bilgiyi ayıklamak, yorumlamak ve değerlendirmek" dedi. Öğretmenlik mesleğine bakış açısının değişmesi gerektiğini ifade eden Özden, şöyle konuştu:

Bakanlığa görev

"Eğitime yüklediğimiz anlamı, öğretmene yüklediğimiz rolleri yeniden tanımlamak zorundayız. Bugün tıp fakültesi 1. sınıfa başlayan bir öğrencinin aldığı bilgi, o mezun oluncaya kadar eskiyor. Aynı şey diğer alanlar için de geçerli. Öğretmenlik mesleği fakültedeki eğitimle başlayan, 20-30 yıl aynı bilgilerle süren bir meslek değil. Bunu kafamızdan silmemiz lazım. Bunu, Milli Eğitim Bakanlığının silmesi gerekiyor."

Özden, en iyi öğrencilerin öğretmenlik mesleğini tercih etmelerinin yollarının bulunması gerektiğini belirtti.

Reform çöplüğü

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de milli eğitim bakanlarına tanınan yetkilerin çok geniş olduğunu söyledi. İnce, "Türkiye’nin en büyük reform çöplüğü Milli Eğitim Bakanlığıdır. Her gelen bakan reform yapar. Milli eğitim bakanlarının devasa yetkileri vardır. Böylesine devasa yetkiler bir siyasi kişide olmamalıdır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Demokratik eğitim nitelikli öğretmen haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı