Gündem Haberleri

  Demokrat Partili milletvekillerinden "Tasarıyı getirme" mektubu

  A.A.
  16.10.2007 - 22:53 | Son Güncelleme:

  Edinilen bilgiye göre Pelosi ve Hoyer'e gönderdikleri mektupta iki milletvekili, “106 sayılı Ermeni tasarısının oylanmasıyla ilgili endişelerimizi ifade etmek üzere size bu mektubu yazıyoruz. Tasarıyı geçirmekle, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermeniler'in yaşamış olduğu acı ve trajediyi hiçbir şekilde azaltmış olmayacağız” dedi.

  Mektupta, 106 sayılı tasarının, doğrudan Osmanlı İmparatorluğu'nu hedef aldığı ve ABD'nin, NATO müttefiki Türkiye ile çok önemli ilişkileri için ciddi sonuçlar doğurabileceği, Irak ve Afganistan'da görev yapan Amerikan askerlerinin operasyonlarını tehdit edebileceği belirtildi.

  Hastings ve Tanner'ın mektubunda, Türkiye'nin, doğu ile batı arasında bir köprü işlevi gören, laik, demokratik, çoğunluğu Müslüman bir ülke olduğu ifade edilirken, “Türkiye bizim kilit stratejik müttefikimizdir” denildi.

  Mektupta, Irak ve Afganistan'a giden kargonun yarısından fazlasının İncirlik üssünden geçtiği ve gelecekte ABD'nin askerlerini konuşlandırma planlarında kilit bir rol oynamasının söz konusu olduğu ifade edildi

  Tasarının Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden geçmesinin ardından, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi'nin istişareler için Ankara'ya çağırıldığı, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın yanısıra, 8 eski Amerikan Dışişleri Bakanı ve 3 eski Savunma Bakanı'nın, tasarının kabul edilmesinin, ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına ve Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesi çabalarına zarar vereceği uyarısında bulunduğu hatırlatıldı.

  Türkiye'deki Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan'ın da, Ermeni tasarısının geçirilmesine karşı olduğu vurgulanan mektupta, “size, bölgedeki üniformalı insanlarımız ve Ortadoğu'nun istikrarı için kritik bir zamanda bu tasarıyı Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nun önüne getirmemeniz çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı