ANKARA HABERLERİ

Demokrasinin Nabzı Mesudiye’de Atacak

IHA
31.08.2015 - 09:48Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

IHA

Türkiye Demokrasi Forumu; ülkemizde, bölgemizde ve dünyada, demokrasi ve kalkınma çıtasının yükseltilmesi amacıyla 18-20 Eylül 2015 tarihleri arasında Ordu’nun Mesudiye ilçesinde ikinci kez toplanacak. Farklı konularda 25 bildirinin sunulacağı forumun 700 katılımcı tarafından izlenmesi bekleniyor. Forumun ana teması, "Doğrudan Demokrasi ve Yerel Kalkınma Çabaları" olarak belirlendi. Forumun bir ilginç yanı da; Anadolu’da kadın öncülüğünde gerçekleşen kalkınma öykülerinin bizzat kendileri tarafından anlatılacak olması.
Başbakanlık Tanıtma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Proje ile Mesudiye, 2018’de Avrasya Demokrasi Forumu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olan 2023’de Dünya Demokrasi Forumu’na ev sahipliği yapacak. 2. Türkiye Demokrasi Forumu Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi amaçlarının; ’Yerelde, ülkede ve dünyada demokrasinin güçlenmesine ve kalkınmanın yaygınlaşmasına katkıda bulunmak’ olduğunu söyleyerek, Türkiye Demokrasi Forumu’na farklı yörelerden, farklı görüşler, farklı kuruluşlar, farklı üniversiteler ve medyadan çok sayıda temsilcinin katılacağını belirtti.
İsteyen herkesin katılıp düşüncesini, önerilerini özgürce söylediği ve 25 yıldır aralıksız sürdürülen Mesudiye Kurultayı’nın dünyadaki tek örnek olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Aziz Ekşi, bu nedenle Türkiye Demokrasi Forumunun Mesudiye’de yapılmasının çok ayrı bir anlam taşıdığını vurguladı.
Foruma yerel yönetimler, meslek odaları, kalkınma kooperatifleri, kalkınma ajansları, kent konseyleri, kalkınma amaçlı vakıf ve dernekler, sendikalar, üniversiteler ve medyadan temsilciler katılacak. Forum programında; “Türkiye’nin Siyasal Kültüründe Demokrasi, Demokrasi ve Hukuk, Sivil Toplum Kuruluşlarının İtibarı, Demokrasi ve Basın Özgürlüğü, Yerel Kalkınmada Kadın, Kırsal Kalkınmada Kalkınma Ajanslarının İşlevi, Bireysel ve Kamusal Boyutları ile Ekonomik Demokrasi, Çevre ve Kalkınma Gerilimi, Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma” gibi önemli başlıklar, alanında söz sahibi akademisyenler, yerel yöneticiler ve sivil toplum kuruluşları yöneticileri tarafından tartışmaya açılacak.
“TÜRKİYE’DEKİ DEMOKRASİ UYGULAMALARININ TARTIŞILMASI GEREKİYOR”
Prof. Dr. Ekşi, demokrasinin hem Dünya hem de Türkiye’de yeterince gelişmediğinin ve buna itirazları olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Demokrasinin en iyisi doğrudan olanıdır. Doğrudan demokrasinin tipik özelliği ise katılımın maksimum düzeyde olmasıdır. Katılım demokrasinin özüdür ve katılım olmadan kalkınma çabalarının kalıcı olması söz konusu değildir. Türkiye büyüklük açısından dünyanın ilk 18 ekonomisi arasında bulunuyor. Ancak demokrasi notu 10 üzerinden 5.7 ve henüz daha melez rejim sayılıyor. Bunun gibi, demokrasi indeksine göre 69’uncu ve insani gelişmişlik indeksi açısından 88’inci sırada yer alıyor. Dolayısı ile Türkiye’deki demokrasi uygulamalarının da tartışılması ve geliştirilmesi gerekiyor. Forumun amacı yerelde, ülkede ve dünyada demokrasinin güçlenmesine, kalkınmanın yaygınlaşmasına ve toplumsal uzlaşmaya katkıda bulunmak.”
Foruma; Kars’ın Boğatepe köyünden Çanakkale’nin Nusratlı köyüne, Erzurum’un Uzundere ilçesinden Hatay’ın Samandağ ilçesine, Burdur’dan Trabzon’a 4 belediye, 3 meslek odası, 3 kooperatif, 3 kalkınma derneği, 2 vakıf, 1 kent konseyi, 1 kalkınma ajansı başkanı veya temsilcisi ile 6 akademisyen ve 4 kamu görevlisi katılacağı duyuruldu. Prof. Dr. Ekşi, farklı yöreler, farklı görüşler, farklı kuruluşlardan 25 bildiri sunulacağını, kadınların öncülük ettiği ilginç kalkınma öykülerinin paylaşılacağını ve bunun benzeri çabaları cesaretlendireceğini kaydetti.
Prof. Dr. Ekşi ayrıca; “Forum, doğrudan demokrasi ve yerel kalkınma konusunda önerisi olan herkese açıktır. Katkılarınızı bekliyoruz, Mesudiye’de buluşmayı diliyoruz” diye konuştu. Konuklara Mesudiye’nin doğasını ve yaylalarını görmeleri için 20 Eylül Pazar günü gezi programına ayrıldı. Forumla ilgili detaylı bilgi ve program http://www.tdf2015.org adresinde yer alıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Demokrasinin Nabzı Mesudiye’de Atacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ağustos 2015 tarihinde saat 09 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Demokrasinin Nabzı Mesudiye’de Atacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı