"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Demokrasimiz demleniyor ki tadından yenmez

BİR şüphe üzerine, ordunun kozmik envanterin saklandığı bölümünde, hâkim tarafından delil araması sürdürülüyor.

Şüphenin kaynağı, iki subayın, bir hükümet yetkilisinin evinin civarında görülerek gözaltına alınması gösteriliyor.

İsnat edilen suç, hükümet yetkilisine suikast hazırlığı... Delillerin, kozmik büroda aranmasının gerekçesi, gözaltına alınan subayların, hazırlık organizasyonuna ilişkin evrak vs.’yi buraya saklamış olma ihtimali...

Arama kararını çıkaran yargı makamı, mevcut durumdan, kozmik büronun aranmasının delil tespiti için gerekli olduğuna karar vermiş.


Hukuki deyimi ile, iki subayın Çukurambar bölgesinde bulunmalarının, suikast eylemini tasarladıklarına ve bu eylemi bağlı bulundukları seferberlik tetkik kurulu biriminin emir komuta zinciri içinde gerçekleştirme hazırlıkları yaptıklarına dair yeterli şüphenin mevcut olduğunu göstermesi...


İki subayın, bir hükümet yetkilisinin ikamet ettiği bölge yakınında bulunmasından (silahsız) yola çıkarak, ordunun kozmik arşivlerinde arama yapmak yeterli şüphesi nasıl oluşuyor ve hangi delillere ulaşıldı (ulaşılacak) tahkikat sonucu ortaya çıkacak.


Bu araştırma acilen soruşturulmalı ve kamuoyu aydınlatılmalıdır.


Bu dönemin demokratları, ordunun gizlilik derecesi en yüksek birimlerine, şüphe üzerine dahi olsa girilmesinin -ve hatta hiçbir delil bulunamayacak olsa bile- demokrasimizin kalitesini yükselttiği iddiasında bulunuyorlar. Bu arkadaşların, bilmedikleri, hukukun üstünlüğünün, demokrasinin temeli olduğu gerçeği... Hukuk devletinde, demokrasimiz çağdaşlaşıyor gerekçesi ile hukuku göz ardı etmek mümkün değildir.


Delilden suça ve suçluya ulaşmak esastır. Potansiyel suç ve suçlular tasarlayıp sonra delillendirmeye çalışmak hukuku ifsat eder (fesat karıştırır) ve demokrasimiz kalite kazanıyor derken, hukuka olan güven kaybolur.


Hukuksuz bir rejimi demokrasi olarak tarif edemezsiniz.


Çevre planı yine yargıda


AYŞE Arman’
ın ‘Alya, Sevgilim ve Ben- Bizim Hikayemiz’ adlı kitabının Doğan Kitap’dan çıktığını...        

TMMOB
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin, yerel seçimler öncesinde, 13.2.2009’de kabul edilen, Belediye Başkanı’nca 15.6.2009’de onaylanan 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı hakkında yargıya başvurarak, Plan’ın yöntem ve kararlarını yargı denetimine açtıklarını açıkladığını...

CHP
İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ın, İçişleri Bakanı’na; Kadir Topbaş’ın belediyede iç denetçilik görevine getirdiği kişilerin yasaya aykırı görev yapmalarına göz yumduğunu, bakanlıktaki söz konusu suç duyurularına ilişkin dosyaların akıbetinin ne olduğunu sorduğunu... 

DİSK’in, son günlerde artan sendikal hak ve özgürlük ihlalleri nedeniyle bugünden itibaren DİSK’in kuruluş tarihi olan 13 Şubat’a kadar her çarşamba günü Taksim Gezi Parkı’nda 12.00-13.00 arasında oturma eylemi yapacağını...


Sürpriz değil


ECZANELER
4-5 yıldır hükümetin hedefinde idi. Eczanelere diz çöktürme uygulamaları adım adım işleme kondu.

Hoşgeldin For You mağazaları (Cüneyt Zapsu).         
E.ÜN


‘Gizli’ delegelerlekongreler yapılıyor


CHP’nin hafta sonu 21 ilçesinde yapılan kongreler, ‘renkli’ sahnelere yolaçtı. ‘Gizli’ delegeler ilçe başkanlarını belirledi; bir çok ilçede tepkiler oldu.


Eyüp
’te 4 bin oyla belediye başkanlığını AKP’ye kaptıran Ali Galip Mamal, yeniden tek aday olarak seçime katıldı ve 10 ay sonra yeniden aynı makama oturdu. CHP’den geçen dönem ilçe sekreteri ve belediye meclis ve imar komisyonu üyesiydi. Kongrede konuşurken kendi hakkında belgeli yazılar yazan gazetecilere asılsız suçlamalarda bulunan Mamal’a, delege seçimlerinde muhalifleri liste dışında bıraktığı, Eyüp’te İmar Komisyonu üyesi olarak yeşil alanları, AKP’li eski Belediye Başkanı Ahmet Genç’le imara açtığı için kendisine yönelik tepki nedeniyle, 420 delegeden 270’ini alması dikkat çekti.


Çatalca’nın seçim yapılmadan yazılan delegelerle yapılan ilçe kongre seçimlerinde toplam 5 il delegeliğinden ikisine amcaoğulları Süleyman Kolcuoğlu ve Kasım Kolcuoğlu’nun seçilmesi, ilçe yönetiminde de iki akrabalarının yazılmasına ‘CHP aile partisine dönüştü’ tepkisi gösterildi.


Beylikdüzü
en tartışmalı kongrelerden biri oldu. 366 delegeden 197’sinin usulsüz delege yapıldığı öne sürüldü. CHP İl, itirazları dikkate almadı. Atama başkan Ekrem İmamoğlu, 234 oyla seçildi. Listede, yerel seçimde MHP’ye çalışanların yeralmasına partililer tepki gösterdi.


İlçe dışından çok sayıda kişinin delege olarak yazıldığı Büyükçekmece’de; “Genel Merkez beni istedi” diyen Erol Şahin, ancak 8 oy farkla 173 oyla seçimi alabildi, 11 oy iptal edildi.

 

Iğdır, Ağrı Dağı ile nasıl açılım yapar

IĞDIR Havaalanı’nın yapımına başlanmış ve sürmektedir. Havaalanından sonra Ağrı Dağı’nın turizme açılması gerekmez mi? Havaalanına sadece 10 km yakınlıkta sade Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en yüksek bu dağı değil Iğdır için, Türkiye için bir marka olamaz mı?

Yine aynı şekilde, üç yabancı devletle sınırı bulunan Iğdır’da, Nahçıvan’la sınır kapısı açık çalışıyorken, İran’la Boralan Sınır Kapısı 11.1.2010 tarihinde açılacak iken, Ermenistan’la yakın gelecekte sınır kapısının açılma ihtimalinin bulunması, Iğdır’da bir serbest bölge kurulması zeminini hazırlamamış mıdır?

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası’nca desteklenen bu çalışma için görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

İslam ÇANKAYA-Öğretim Görevlisi
(islamcankaya@hotmail.com)

 

Anayasa Mahkemesi’ndeki bir davaya dikkat

AVUKAT bir dostumuz ilginç bir hususa dikkat çekiyor:

Son özel kuvvetlere yapılan baskını “yangından mal kaçırmaya” benzetiyorum. “Askere sivil yargı yolunu açan kanun” bugünlerde Anayasa Mahkemesi’nde esastan görüşülecek.


Biliyorsun CHP bu yasanın iptali için dava açmıştı.


DTP’nin kapatılması kararından sonra sırada bu kanunun iptali görüşmeleri var.


Sanırım Bülent Arınç olayı ‘levye’ gibi kullanılarak, bu yasa iptal edilmeden hemen önce Genelkurmay’ın kalbine girilmek istendi, bu gerçekleştirildi.


Bu konu bence gündemi meşgul edecek. 

X