Gündem Haberleri

  Demokraside görülmemiş olay

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  23.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  UYGUNSUZ görüntülerle yapılan şantaj nedeniyle 6 MHP’li yöneticinin istifa etmesi, dünya medyasında da yankı buldu. Uluslararası medya “İstifalar MHP’yi ciddi biçimde zayıflatabilir”, Türk-Amerikalı cemaat hükümetle birlikte çalışmakla suçlanıyor”, “Skandal, seçim öncesi gerilimleri körükler” ve “Skandal, Türk demokrasisinde görülmemiş olay” gibi ifadeler kullandı.

  ABD, New York Times: “İstifalar, parlamentoda ikinci büyük muhalefet grubu olan ve parlamentoya girmek için gereken en az yüzde 10 oyu kazanmak için uğraşan Milliyetçi Hareket Partisi’ni ciddi biçimde zayıflatabilir. Parti liderleri, daha önce bir Türk-Amerikalı dini grubu Fethullah Gülen’i, Milliyetçi Hareket’i siyasetin dışına çıkartmak için iktidardaki parti ile birlikte çalışmakla suçlamışlardı.”

  İngiltere, BBC: “Skandal, kökleri İslam’da olan AKP’nin üçüncü bir iktidar dönemini aradığı, Haziran seçimi öncesi gerilimleri körükledi. MHP yüzde 10 barajını aşamazsa parlamentoya giremeyecek, bu da, AKP’ye, referandum yapmadan anayasayı yeniden yazma taahhüdünü yerine getirmeyi mümkün kılacak yüzde 66 çoğunluğunu sağlayacak.”

  İngiltere, Reuters: “MHP’nin olası başarısızlığı, bu partiye inancını yitiren seçmenlerin muhtemelen diğer sağ partilere kayacak olması nedeniyle, AK Parti’nin işine yarayacak.”

  İspanya, El Pais: “Bir partinin, en tepesindeki isimlerinin adeta tümünün istifa etmesi, Türk demokrasi tarihinde görülmemiş bir olaydır. Görülmüş olanı ise seks videolarının politikacılara şantaj olarak kullanılmasıdır. Şimdiye kadar skandalın dokunmadığı tek büyük parti AKP’dir. Ayrıca Bahçeli’nin işaret ettiği gibi, bütün bunlardan en çok yararlanacak olanı da AKP. Türkler, temelli, temelsiz, komplo teorilerine çok meraklı. Ancak 12 Haziran seçiminden 20 gün önce patlak veren skandalın etkileri, hiç kimsenin gözünden kaçmıyor.” ?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı