Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Demokrasi tesis edilmeli

  Mustafa KÜÇÜK
  13 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 13 Şubat 2011 - 02:22

  Başbakan Tayyip Erdoğan, “Şu aşamadan itibaren, Mısır’da kaosa, istikrarsızlığa, özellikle de tahriklere müsaade edilmeden, bir an önce adil ve serbest seçimlere gidilmeli, Mısır’da anayasal demokrasi tesis edilmelidir” dedi.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN SAKARYA'DA

  Erdoğan, Sakarya’da 54 ayrı eser ve hizmetin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, özetle şunları söyledi:

  Sakarya’dan Nil’e

  - Mısır her zaman kendilerinin huzurunu isteyen bir Türkiye olduğunu biliyor, bilmelidir. Her zaman Mısır’ın huzurunu istedik, bundan sonra da Mısır’da huzuru, istikrarı, iç barışı desteklemeye devam edeceğiz. Buradan, Sakarya Nehri’nin kenarından Nil Nehri’ne, Sakarya’dan Kahire’ye, Türkiye’den Mısır’a, kardeş Mısır halkına şahsım ve Türk milleti adına selamlarımı gönderiyorum. Yeni dönem Mısır için hayırlı olsun, Allah kardeş Mısır halkının yar ve yardımcısı olsun diyorum.

  Seçkinci değiliz

  - 12 Eylül’de ileri demokrasi, hukukun üstünlüğü diye haykıran bir halk olarak, Mısır’a biz sadece kardeşçe tavsiyelerde bulunduk. Mısır’daki olaylara, Mısır halkının taleplerine, birilerinin yaptığı gibi seçkinci yaklaşmadık. Mısır halkının taleplerine, ‘Demokrasiyi hak etmiyorlar, demokrasiye hazır değiller’ gibi üsttenci, ayrımcı bir anlayışla bakmadık.

  - Şu aşamadan itibaren, Mısır’da kaosa, istikrarsızlığa, özellikle de tahriklere müsaade edilmeden, bir an önce adil ve serbest seçimlere gidilmeli, Mısır’da anayasal demokrasi tesis edilmelidir. Mısır halkının iradesi, şaibesiz ve şüphesiz bir biçimde sandığa yansımalıdır. İnanıyorum ki bu geçiş süreci başarıyla geride bırakılacak, Mısır bu süreçten daha da güçlenmiş şekilde çıkacaktır.

  - Son zamanlarda bazı grupçuklar çıkıp bizimle ilgili olarak yaptıkları bazı gösterilerde, ‘Mısır halkının sesinin dinlenmesini istiyorsun, ama siz burada Türk halkının sesini dinlemiyorsunuz’ diyorlar. Bir defa elmayla armutu birbirine karıştırmayalım. Elma elmadır, armut armuttur. Bir defa şunu bileceğiz. Türkiye’de demokratik noktada bir sıkıntı mı var? 12 Haziran geliyor. Ey anamuhalefet, yandaşlar onunla, candaşlar onunla. Demokratik mücadeleni ver, sandık geliyor, eğer benim milletim sana sandıkta iktidarı veriyorsa, biz başımız gözümüz üstüne, hemen görevi zaten vereceğiz.

  Adaletli sistem

  - İdeolojik kararlar veren, ‘Onama mı istersin, bozma mı’ diyerek, vicdanının sesini değil, başka odakların sesini dinleyen, bizim dosyamızı öne alıp rekor sürede karara bağlarken, başka dosyaları yıllarca bekletip zanlıları serbest bırakan bir yargıdan, hızlı çalışan, vicdanıyla karar veren, milleti tatmin eden, adaleti tesis eden bir sisteme geçmek istiyoruz. İşte ben yaşadım, benim hakkımda 24 saatte Yargıtay karar verdi. O zaman oluyor. Erzincan ile ilgili davada anında veriyorsun kararı. Sayın Erbakan ile ilgili 5 günde veriyorsun. Diğerlerini 10 senede niye bitirmediniz arkadaş?

  Biz yargı mıyız

  - Ondan sonra faturayı gelip niye bize kesiyorsunuz. Biz yargı mıyız? Biz yasamada görevliyiz, biz yürütmeyiz. Bizim görevimiz bu, yargı değil. Bu kararı biz vermeyeceğiz, siz vereceksiniz. Onun için günahı bizim üzerimize atma, yükleme gayretine girmeyin. Alternatif getiremezler, yapıcı eleştiri yapmazlar. ‘Öyle olmasın, şöyle olsun’ demezler. Sadece ‘olmaz’ derler. Sadece karşı çıkarlar. Biz bunlara 8 yıldır aldırmadık, bundan sonra da aldırmayacağız.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı