ANKARA HABERLERİ

Demokrasi teklifi

Eray GÖRGÜLÜ-Deniz GÜREL
17.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Çayyolu’na kent meydanı yerine lunapark kararıne her kesimden tepki geldi. MHP’li Yıldız, “Bahçeli’de olduğu gibi burada da referandum yapılsın” dedi. Çayyolu dernekleri de gerekirse gece gündüz nöbet tutarız açıklaması yaptı.

Eray GÖRGÜLÜ-Deniz GÜREL

ANKARA gündemine bomba gibi düşen Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı Çayyolu Meydanı yerine lunapark yapma kararıyla ilgili MHP’den sürpriz bir teklif geldi. Büyükşehir Belediyesi MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Yıldız, “Çayyolu’nda ihtiyacın meydan olduğu açıktır. Büyükşehir Belediyesi’ne teklifim 7. Cadde’de olduğu gibi Çayyolu’nda da bir referandum yapmasıdır” dedi.

Mecliste oylama sırasında, özellikle Büyükşehir Belediye Meclisi’ne Yenimahalle Belediye Meclisi’nden giden AKP’li meclis üyelerinin tavrına anlam veremediğini söyleyen Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 4 ay önce Çayyolu Meydan Projesi’yle ilgili olarak CHP, AKP ve MHP’li Meclis Üyelerini bilgilendirmişti. O dönem bu karara kimse karşı çıkmamıştı. Ortada bir görüş birliği vardı. Altını çizmek istiyorum, AKP’li hiçbir meclis üyesi, ‘Oraya meydan yapılmamalı’ dememişti. O üyeler arasında Büyükşehir Belediye Meclisi’ne giden ve meydan kararını desteklemeyen 3 tane üye de bulunuyor. Bunu anlamak mümkün değil. Bir taraftan Ulus meydanını binbir zorlukla açmaya çalışıyorsun, diğer taraftan ihtiyaç olan meydan yerine lunapark yapacağım diyorsun. Çayyolu Meydanı Projesi 20 gün boyunca bir iş merkezinde halkın takdirine sunuldu. Şimdi Büyükşehir Belediyesi yönetimine bir teklifte bulunuyorum. Bahçelievler’in trafiğe kapatılıp kapatılmamasıyla ilgili yapılan referandumun bir benzerini Çayyolu halkına yapalım. Bırakalım kararı vatandaş versin.”

Cezalandırılıyoruz

ÇABA Derneği Başkanı Engin Uç da, lunapark dayatmasının Çayyolu halkı arasında büyük tepki çektiğini söyledi. Ankara Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Uç, şunları söyledi:

“Aylar öncesi, Yenimahalle Belediyesinin Kent Meydanı olarak tasarladığı ve maketlerini halka sunarak onaylattığı projeye karşı Büyükşehir Belediye Başkanı’nca lunapark dayatması Çayyolu halkı arasında tepkiye yol açmıştır. Gökçek’in Çayyolu için tasarladığı dönmedolap ne ilktir ne de son olacak gibi görünmemektedir. Çayyolu’nda yaşayan insanlar sağcısı ile, solcusu ile bölgenin cezalandırıldığı yolunda fikir birliği içindedir. Şimdi Çayyolu’nda herkes birbirine “Gökçek’in Çayyolu için düşüneceği iyi bir şey olamaz mı?” sorusunu sormaktadır.

Son günlerde yaşadığımız hastane yeri, Konutkent’teki ticaret alanının LPG istasyonuna dönüştürülmesi, kent meydanına dönmedolap, Eskişehir Yolu’nda şehirlerarası otobüslerin yolcu indirip bindirmesinin yasaklanışı ve Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede hiç bir şey yapmaması ile Çayyolu sıkıntı yumağı haline gelmiştir. Bu yaşananların sorumlusu Büyükşehir Belediyesi ve başkanıdır.

Demokrasi meydanı istiyoruz

Çayyolu Platformu Başkanı İlhan Tezel de, Çayyolu halkının cezalandırıldığını öne sürerek karara tepkili olduklarını söyledi. Karara karşı imza kampanyası başlatacaklarını anlatan Tezel, “Biz Çayyolu halkına Büyükşehirden gelen eziyetlere karşıyız. Biz bugün Başbakandan bile randevu alırız. Ancak Sayın Gökçek’ten almak mümkün değil. Bunun arkasında art niyet aramamak değil. Lunaparkın yapılamayacağını söylüyorum. Biz demokrasi meydanı isterken, karşımıza bir lunapark kararı çıkartılıyor. Buradaki nüfusun çoğu yaşlı bizim lunaparka ihtiyacımız yok, demokrasi meydanına ihtiyacımız var. Bu lunapark buraya yapılamaz, gerekirse gece gündüz nöbet tutarız yine yaptırmayız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Demokrasi teklifi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı