Gündem Haberleri

  Demokrasi önündeki en ciddi engel

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
  16.07.2015 - 01:57 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koalisyon seçenekleri konusunda ‘yeni bir gelişme olmadığı’ gerekçesiyle değerlendirme yapmaktan kaçındı, MHP’nin tutumunun, bekledikleri doğrultuda olduğunu ifade etmekle yetindi.

  Bunun AK Parti-CHP görüşmelerinde bir değişikliğe neden olmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, zorlukların varlığını sürdürdüğünü de ima etti. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşmelerde konu edilmemesinin, CHP’nin bu konuya öncelik vermediği yönünde yorumlanmasını ise şöyle değerlendirdi:

  NİYE KONUŞALIM Kİ

  “Cumhurbaşkanı, anayasa sınırlarına çekilmek zorunda. Evet, Sayın Davutoğlu ile koalisyon görüşmemizde Cumhurbaşkanı ile ilgili bir şey konuşmadık. Niye konuşalım ki? Koalisyonun tarafı değil ki. Ama Cumhurbaşkanı şu haliyle asıl demokrasinin önünde engel, koalisyonunun değil. Hem de en ciddi engel. Bu haliyle karşımızda duruyor. Görevi olsun olmasın, sorumluluk alanı içinde bulunsun bulunmasın her konuda görüş beyan ediyor. Demokrasiye büyük zarar veriyor.

  DAVUTOĞLU’NA HAKSIZLIK

  Defalarca söyledik, ‘az ve öz konuşması lazım’ diye. Medyanın da bu konuda daha dikkatli ve sorumlu bir tutum alması şart. Cumhurbaşkanı’nın her konuşmasını vermek, dinletmek zorunda değiller ki. Koalisyon konusunda da görüş belirtemez Cumhurbaşkanı. Onun koalisyonu kurma konusundaki sorumluluğu, en çok oyu alan partinin genel başkanına görev vermektir. Bunu da yaptı, tamam. Ancak koalisyonun nasıl kurulacağına ilişkin, kim kiminle olur veya olmaz diye tercih belirtmeye hakkı yok. Buna karar verecek olan Sayın Davutoğlu’dur. Eğer Cumhurbaşkanı ‘Şöyle kurulacak, böyle kurulacak’ diyorsa ‘Davutoğlu sen kenara çekil’ desin. Bu en başta Davutoğlu’na haksızlık değil mi?”  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı