Gündem Haberleri

  Demokrasi inancı buradan güç alır

  F erit ASLAN-Ferit DEMİR-Muharrem KONTAZ / DHA
  14.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçim mitinglerine dün Tunceli ve Elazığ’da devam etti. Baykal, Tunceli’de beklediği ilgiyi görmedi. Halka hitap eden Baykal, barış ve dostluk mesajları vererek şunları söyledi:

  TUNCELİ’YE BÜYÜK ÖVGÜ Tunceli benim için özel bir yer tutmuştur, özel yerde görmüşümdür sevmişimdir, siz de beni sevdiniz. Tunceli kendi öz kimliği, anlayışı, inancı, demokrasi kültürü, laiklik inancıyla bütün Türkiye’nin saygısını kazanmıştır. Ben CHP’nin siyasi mücadelesi bakımından çok önemli dayanak noktası saymışımdır. Demokrasi inancı, laiklik inancı buradan güç alır. Bu felsefe, insanlar arasında ayrım yapmayı reddeder. 72 milletle birdir. Etnik köken ayırmayı farklılaştırmayı reddeder. Tunceli için önemli olan insandır. Hayatın kıblesi insana dönüktür. İnsan da inancı, kimliği, kökü ne olursu olsun aynı değerle saygınlığı taşır, Tunceli ayrım yapmaz, inanç, cinsiyet, etnik köken ayrımı yapmaz, kadın da erkek de onları birbirinden düşürmez. Yüksek bir kültürü temsil eder. Temelinde Anadolumuzun kültürünün önemli büyük isimleri vardır. Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre vardır. Nasıl yüksek duygular içinde olduğunu bilirim. Milletini, memleketini sevdiğini, kimse için kötülük düşünmediğini bilirim. Dürüst namuslu yaşar. Tunceli’ye şükran duyuyorum. CHP’nin yükselme döneminde bize sahip çıkacağını biliyorum. Size güveniyor inanıyorum. Tuncelilerle el ele devam etmek istiyorum.

  KİMLİĞE SAYGI Bütün insanlarımızla kardeşçe yaşayacağız. Herkes birbirine saygı gösterecek, hakkını ve kimliğini saygı ile karşılayacak. Bunu Türkiye’de her kesimin kafasına yerleştirmek görevimizdir. Ayrımcılığı, buyurganlığı reddedeceğiz. Barış ve kardeşlik bu temelde terörü ortadan kaldırır. Terör sıkıntısını, terörle hiçbir ilişkisi olmayan hukuka, devlete saygılı insanlar çekiyor.Terörle mücadelenin en büyük gücü bu bölgede yaşayan insanlarımızın gücüdür. Onlarla el ele dayanışma içinde olup sevmek lazım. İnşallah bu sıkıntıları aşacağız. Güçlükler içinde yaşamaya son vereceğiz. Huzur, barış ve kardeşliği getireceğiz. Şunu bilmenizi istiyorum, Tuncelili olmak Türkiye’nin her yerinde özel saygı duymak anlamına gelecektir. Benim gözümde böyle olmuştur. Türkiye’nin gözünde de böyle olacaktır. Biz bunu sağlarız.

  ’GÜZEL, GÜNLER GÖRECEĞİZ’ İ SÖYLEDİ

  Tunceli’den sonra Elazığ’a geçen Baykal, PTT Meydanı’nda Edip Akbayram’la birlikte ’Güzel, Güneşli Günler Göreceğiz Çocuklar’ şarkısını söyledi. Baykal, yoksuzlukları gündeme getirdiğinde Erdoğan’ın kendisine ’cibiliyetsiz’ dediğini belirterek, "Kızıyor, bana niye kızıyor, ben ’oğluna mazotu ÖTV’li mi ÖTV’siz mi veriyorsun?’ diye soruyorum. Bunu sormak muhalefetin görevidir. Sormayalım mı?" diye konuştu.

  10 GÜN SONRA YENİ BAŞBAKAN

  CHP lideri Deniz Baykal, 10 gün sonra Türkiye’de yeni bir meclisin oluşacağını, yeni bir başbakanın, yeni bir hükümetin olacağını belirterek şunları söyledi: "Türkiye, yeni bir dönem açmak istiyor. Dürüst devlet yönetimi, adaletli devlet yönetimi istiyor. Bunun gereğini yapma zamanı gelmiştir."

  Jammer’li otomobil adım adım izledi/images/100/0x0/55ea784df018fbb8f8820774

  CHP Lideri Deniz Baykal, dün Tunceli’de halka hitap etti. Tunceli polisi, uzaktan kumandalı bombalara karşı frekans karıştırarak patlamayı engelleyen Jammer cihazı takılı koruma otomobiliyle Baykal’ı adım adım takip etti. Jammer cihazlı otomobil, Baykal’ın gezisi boyunca yanından uzaklaşmadı. Baykal konuşmasından önce halkın arasına girerek vatandaşlarla sohbet etti. Kadınlar ve yaşlılar CHP Lideri’ne büyük ilgi gösterdi. Baykal, Tunceli’ye üniversite sözü verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı