ANKARA HABERLERİ

Demiryolunda sendika üyelerine uluslararası destek

Hürriyet Haber
13.05.2011 - 00:00Son Güncelleme : 12.05.2011 - 20:49

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üyesi bir grup demiryolu çalışanının, TCDD yönetiminin keyfi tutum ve ayrımcılık yaptığını iddia ederek başlattığı yürüyüş eylemine uluslararası destek geldi.

Hürriyet Haber

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi bir grup demiryolu çalışanının, TCDD yönetiminin keyfi tutum ve ayrımcılık yaptığını iddia ederek başlattığı yürüyüş eylemine uluslararası destek geldi.

BTS Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, Uluslararası Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ITF) ve Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu’nun (ETF), BTS’nin yürüyüşünü desteklediği, Başbakan, Ulaştırma Bakanı ve TCDD Genel Müdürü’ne protesto mektubu gönderdiği belirtildi.

ITF Genel Sekreteri Eduardo Chagas imzasıyla gönderilen protesto mektubunda şunlar ifade edildi:

“Türkiye’deki üyelerimizden Birleşik Taşımacılık Sendikası tarafından 11 Mayıs’ta başlatılan eylemi destekliyoruz.
Avrupa Birliği’ne aday bir ülke olan Türkiye’nin çalışanlarının temel sosyal haklarını koruma konusunda meselenin özüne uygun önlemler alma yönünde yükümlülükleri bulunuyor. Bir grup çalışanın çıkarına olup BTS üyelerinin yasal olarak edindiği sosyal hakları kısmaya dönük karar ve uygulamalar, temel insan ve sosyal haklara doğrudan bir saldırıdır. Ayrıca Uluslararası çalışma Örgütü’nün (ILO) temel sözleşmelerini onaylayan Türkiye’nin uluslararası taahhütlerinin çiğnenmesidir.

ITF ve EFT, örgütlenme özgürlüğününe zarar veren ve çalışanların çalışma koşullarını kötüleştiren uygulamaları şiddetle kınıyor, TCDD yönetimini, BTS üyelerinin sosyal haklarını iade etmek ve tüm TCDD çalışanlarına yönelik her türlü keyfi uygulamayı önlemek için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Demiryolunda sendika üyelerine uluslararası destek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  27 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:54
  • Guneş
   06:33
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   18:47
  • Yatsı
   20:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı