Dünya Haberleri

  Demirtaş'tan sürpriz Rusya ziyareti

  DHA / CİHAN
  22.12.2014 - 08:11 | Son Güncelleme:

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çeşitli temaslarda bulunmak üzere İstanbul'dan Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. Demirtaş'ın, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda da görüşmeler yapacağı belirtildi.

  Türk Hava Yolları ait bir uçakla sabah erken saatlerde İzmir'den İstanbul gelen Demirtaş, Moskova'ya hareketin önce bir açıklama yapmadı. Demirtaş'ın 26 Aralık'ta İstanbul'a döneceği öğrenildi.

  Rus Kommersant gazetesinin, 'Moskova’da Kürt Haftası' başlıklı haberine göre, Demirtaş’ın yanı sıra Moskova’ya birkaç gün sonra 'Suriye Kürdistanı' lideri olarak tanıtılan PYD Eş Başkanı Salih Müslim de gelecek.

  İlk kez Rusya’ya gelecek olan Demirtaş’ın, Moskova’da Kürt teşkilatları temsilcileri ve bilim insanları ile görüşmesi planlanıyor.

  Kommersant, Demirtaş’ın en önemli ziyaretini Rusya Dışişleri Bakanlığı’na yapacağına işaret etti.

  Kommersant’a konuşan Türk hükümet kaynakları ise "Demirtaş’ın ziyaretine şaşırdıklarını" belirtti. Habere göre, Türkiye ve Suriyeli Kürtler, Rusya ile karşılıklı ilişkileri artırıyor.

  Demirtaş ve Müslim’in Moskova’dan Kürtlerin sorunlarının çözümü için destek arayışında olduğu kaydedildi. Kommersant, “Kürtler Suriye’de IŞİD’le sıcak çatışmalar bağlamında Ankara’dan istedikleri yardımı alamadı” yorumunda bulundu.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı