Ege Haberleri

  Demirtaş'tan önemli mesaj

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  27.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Metro ihalesinin iptaline üzülen İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, limanlar için önemli açıklamalar yaptı.

  İZMİR Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir metrosunun ihalesinin Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edilmesine üzüldüklerini belirtti.
  Demirtaş, “Konunun detaylarını bilmiyorum ama bir firma ihaleye davet edilmemiş diye ihalenin iptal edilmesini anlayamıyorum. Böyle bir gerekçeyle koca İzmir’in hayati ve gecikmiş yatırımının tekrar durdurulması vicdanları sızlatıyor” dedi. İzmir’deki birçok projenin davalar nedeniyle yürümediğine dikkat çeken Demirtaş, Bayraklı Liman arkası, İnciraltı ve Çeşme turizm projelerini örnek gösterdi. İhaleyi iptal ettiren firmanın bir şey elde edemeyeceği halde başvuru yaptığına değinen Demirtaş, “Olumsuz başvurusuyla ihaleyi iptal ettiren firmayı meclis olarak kınadığımızı belirtiyoruz. Bir şey elde edecek değil ama İzmir’in bu kadar zaman kaybına neden olan eylem son derece yanlış” değerlendirmesini yaptı.
  SİNSİ VE OPORTÜNİSTÇE
  Meclis Üyesi Alaettin Epözdemir de, ortada bir kasıt olduğunu vurgulayarak “Bu ihaleye katılmadığı halde itiraz eden firma, çok sinsice ve oportünistçe, kasıtlı bir tutumda bulunuyor. Bu konuda oda olarak çaba içinde olmamız gerekiyor. Bu kentin en önemli sorunu Metro’dur” dedi. Epözdemir, yönetim kurulunun İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına destek olması gerektiğinin altını çizdi.
  İTO DA KEMERLERİ SIKACAK
  Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdan bahseden Demirtaş, “Moraller iyi değil. Düzelmek için de pek bir şey yapılmıyor. Yaraları tedavi etmek yerine, ağır yaralıların ölmeleri, daha az yaralıların da zaman içinde kendi yaralarını kendilerinin sarması bekleniyor. Biz de oda olarak eski durumda değiliz. ‘40 kuruşa 40 düğüm’ denir ya, o kadar olmasa da tasarruf yapmaya çalışıyoruz. Aralıkta getireceğimiz bütçe de böyle olacak” diye konuştu.

  Başarıya ödül verildi

  Meclis toplantısı öncesinde İTO’dan burs alıp 2009 ÖSS’de Sayısal-2 puan türünde Türkiye 1’incisi olan Çağatay Ermiş’e 10, Sayısal-2 puan türünde Türkiye 3’üncüsü olan Orhan Tunç Çeliker ve Eşit Ağırlık puan türünde Türkiye 3’üncüsü olan Cemre Polat’a dörder tane Ata altını takdim edildi.

  GEMİLERİ KAÇIRMAYALIM

  Konuşmasında kruvaziyer turizmine değinen Demirtaş, 2012 yılında Akdeniz, Baltık ve Avrupa’da gezen kruvaziyer yolcu sayısının 23 milyonu geçeceğini ve sektörün hızla büyüdüğünü belirtti. Bu sayının en az dörtte birinin yani 5 milyon turistin İzmir’e gelebileceğini vurgulayan Demirtaş, “Kentimizi pas geçmeleri mümkün değil. Şu anda dahi, altıncı yılımızda dört geminin uğrayacağı potansiyelimiz var ama yanaşma yeri olmadığı için, gemiler İzmir programı yapamıyor. Mevcut limana iki büyük bir küçük gemi yanaşabiliyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız en kısa sürede bu konuyu gündeme almalı ve proje sürat kazanmalıdır. İzmir en kısa sürede kendi limanını yapmalıdır. Yoksa gemiler başka limana kaçacak” diye konuştu. Demirtaş,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya gezisine davetli olduğunu ancak sağlık sorunlarından dolayı gidemediğini aktardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı