Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Demirtaş'tan Kobani açıklaması

  hurriyet.com.tr
  30.09.2014 - 13:09 | Son Güncelleme: 30.09.2014 - 13:14

  HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye’de IŞİD ile YPG güçleri arasındaki çatışmaların sürdüğü Kobani’nin komşusu olan Suruç’a gitti ve açıklamalarda bulundu.

  İşte Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları:

  Kobani IŞİD tarafından işgal edilirsen şehir savaşı yaşanacak. Kobani halkı en ya da geç kendi topraklarda özgürce yaşayacak.

  ONURU OLAN HERKES MÜCADELE EDECEK

  Önemli olan bu sürecin daha az sancıyla geleceğin kardeşlik ile inşa edilmesi ile sonuçlansın. Herkes bilmeli ki IŞİD Kobani’ye girerse biz asla ve asla Kobani IŞİD’in kontrolündedir demeyeceğiz. Onuru olan herkes IŞİD’e karşı mücadele edecek.

  Sizler burada büyük bir insanlık duruşunu ortaya koyuyorsunuz. Burada insanlar kendi menfaatleri için değil Kars’tan İzmir’den buraya gelin IŞİRD’e karşı tavır ortaya koyan ayrım gözetmeksizin bir halk tavır koyuyorsa bu mücadele kazanılmış demektir.

  ABD'DEN SİZİ GURURLA İZLEDİK

  Biz geçen haftayı Amerika’da geçirdik oradan sizin burada yaptıklarınızı gururla izledik. Biz bu vahşetten korkmuyoruz diz çökmüyoruz dediniz. Halkımızla sizlerle gurur duyduk.

  Türkler Türkiye için bir tehdit değil. Rojava’da yaşayan Kürtler Türkiye için bir tehdit değil. Ortak demokratik beklentiler çıkarlar uyuştukça sorunlarımızı çözmek daha kolay olacaktır. Buradaki insanlar sorun yaratmak için değil sorunları çözmek için buradalar. Burada bu kadar güvenlik gücü kendi halkına karşı kullanılmamalıdır. Burada tehdit olan şuradaki IŞİD’dir. Bugün el ele verme günüdür. Bugün Kürt’ü yalnız bırakma günü değil. Çok kritik saatlerden geçiyoruz,. Biz konuşurken cephede savaş devam ediyor. Amerika ve Rusya’nın silahlarını ele geçirmiş olan IŞİD ilerliyor. Bu barbarlıktan kurtulmanın tek yolu hep birlikte birleşmektir.

  BU BİR YALVARMA DEĞİLDİR

  Umarım hükümette burada olanlar doğru okur. 2 yıldır devam eden bir süreç varsa onun devamını getirme günüdür. Barış böyle arazide kurulur. Sokakta meydanda alanda el ele verirsek mümkün olur. Barış masada olmaz el ele vererek olur. Kobani sınırında barışı inşa etmek tarihi bir kırılmayı engeller. Bu bir yalvarma değildir, minnet değildir. Tarihi direnişi hep birlikte yapalım ki tarihi birliği de oluşturma fırsatımız olsun.

  İnsani değerleri savunan bu halkı yalnız bırakırsanız bir kendi başımızın çaresine bakarız ama siz ilkesizliğinizle sorgulanacaksınız.

  Kısa sürede demokratik sürecin adımlarını atacak güven ortamını oluştururuz. Bu kritik saatleri herkes doğru okursa sonuç almak kolay olacaktır. Burada direnen tüm halkımı çok yorulduğunuzu iliyoruz, buradaki arkadaşlarımızın sahiplenilmesi için herkesin Suruç’taki sivil direnişe destek vermesi lazım.

  Her yerden halkımızın buraya seferber olup yorulanlarla nöbet değiştirmesi lazım. Bu dayanışma moral ve teknik olarak önemlidir. Suruç’taki dayanışmayı güçlendirin biz de siyasetçiler olarak mücadelemize devam edeceğiz.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı