Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Demirtaş'tan asansör faciası açıklaması

  AA
  08.09.2014 - 16:17 | Son Güncelleme:

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şişli'deki şantiyede 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasına ilişkin, "Burada, ölen işçi patronu zora sokmuştur. İşçi yine suçludur. Senin haddine mi, burada ölmek?" dedi.

  Selahattin Demirtaş, beraberinde parti yöneticileri ve milletvekilleri ile kazanın meydana geldiği şantiyede incelemelerde bulundu.


  Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet, ailelerine ise sabır ve başsağlığı diledi.


  Soma ve bu olayda patron ile hükümetten gelen açıklamaların ölümlerin acısını kat kat artırdığını dile getiren Demirtaş, basın toplantısı yapan Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun'u olayla ilgili açıklamalarından dolayı eleştirdi.


  Türkiye'nin iş kazaları ve ölümlerinde Avrupa'da 1'inci, dünyada ise 2'nci olduğunu söyleyen Demirtaş, "50 bin defa sizin şirketiniz batsın. Tek bir işçi arkadaşımın tırnağına sizin şirketiniz bin defa kurban olsun. 'Şirketlerinin ismi kirletilmesin' diye uğraşıyorlarmış. Önemli olan buymuş. Daha önce katledilen başka bir kardeşimizle birlikte 11 işçiye şu kuleler mezar olmuş, toplu mezarların mezar taşları gibi şimdi burada dikiliyor. Beyefendi, şirketinin isminin kirletilmemesinin derdinde" diye konuştu.


  İşçilere kendilerini zayıf hissetmemeleri ve örgütlenmeleri yönünde tavsiyelerde bulunan Demirtaş, "İnşallah bir gün inşaatlarda çalışacak duruma gelirsiniz. Ey o açıklamayı yapan patronlar sırtınızda kum torbasıyla şu inşaatlarda çalışacak hale gelirsiniz. İnşallah o günleri görürsünüz. O zaman işçinin, emeğin ne demek olduğunu anlarsınız" dedi.


  Demirtaş, şöyle devam etti:


  "Burada, ölen işçi patronu zora sokmuştur. İşçi yine suçludur. Senin haddine mi, burada ölmek? Patronu, bakanı, hükümeti zora sokmak için niye ölüyorsun kardeşim. Ölsen suçlusun, yaşasan suçlusun. Bu düzeni yaratanlardan hesap soralım."


  Her zaman işçilerin yanında olduklarını kaydeden Demirtaş, sokaktaki açtan, işsizden, parası ödenmeyen işçiden korkulması gerektiğini dile getirdi.


  "Milletvekiline lüks yaşamak yakışmaz"


  Bir gazetecinin kazanın meydana geldiği kulelerden milletvekillerinin de daire satın aldığına dair haberlerin yapıldığını hatırlatması üzerine Demirtaş, şunları kaydetti:


  "Milletvekiline lüks yaşamak yakışmaz. Milletvekiline yakışmaz işçinin kanının olduğu gökdelenlerden yer almak. Varsa da böyle bir şey, bilemiyorum. Kesinlikle o milletvekilleri özür dilemeli ve iade etmelidir. Asla bu tür yerler bu toplumun doğasına uygun değil."


  HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün de hazır bulunduğu açıklamanın ardından söz alan İnşaat İşçileri Sendikası Başkanı Mustafa Adnan Akyol da işçi sınıfı adına söylenmesi gerekenlerin Selahattin Demirtaş tarafından söylendiğini dile getirerek, "Bugün olmasa da yarın İnşaat İşçileri Sendikası, inşaat işçileri ve tüm işçilerle beraber bunların elinden bunları alacağız. Bizi yönettikleri Meclis'i de alacağız, biz yöneteceğiz. Ve onlar inşaatlarda çalışmaya başlayacaklar" ifadelerini kullandı.


  Selahattin Demirtaş, işçi ve vatantaşlarla selamlaşarak şantiye önünden ayrıldı.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı