Ege Haberleri

EGE

  Demirtaş, TOBB’a da Yorgancılar’a da sert

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  28 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2011 - 19:24

  İZMİR Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) daha demokratik bir yapıya kavuşturulması istemini yineledi.

  Demirtaş, isteğine tepki veren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile konuşma metnini isteyen TOBB Hesapları İnceleme Komisyonu başkan ve üyelerine de sert karşılık verdi.

  Talihlisini söylese

  Bakan Hayati Yazıcı’ya yönelttiği istemi hatırlatan Demirtaş, “İki yerden ses geldi. İzmir Sanayi Odası Başkanı, ‘talihsiz’ açıklama dedi. Talihlisini söylese de duysak” dedi. Ankara’dan gelen tepkileri de aktaran Demirtaş, şunları söyledi:
  “Bir de TOBB Hesapları İnceleme Komisyonu başkan ve üyelerinden ses geldi. ‘Biz varız ya’ diyorlar. Tamam o zaman bizim odaların da meclisi kalksın, bizde de hesapları inceleme komisyonu var. Yılda bir defa meclisi toplar, genel kurul yaparız. Tabii ki doğrusu bu değil. Çünkü genel kurullar yön çizilen anlamlı toplantılardır. Bir tek delegenin konuşmadığı, daha doğrusu konuşturulmadığı, siyasetçilerin konuşmalarından sonra salonun boşaldığı genel kurullar bu camiaya yakışmıyor.”

  “Doğru bildiğimizi söyleyeceğiz ve söylemeye de devam edeceğiz” diyen Demirtaş, TOBB Hesapları İnceleme Komisyonu’nun kendisine Bakan Yazıcı’nın katıldığı meclis toplantısındaki konuşmanın dökümünü iletmesi için mektup yolladığını da aktardı, “Odalar Birliği’nde 8 yıl konsey başkanlığı yaptım, şu anda da asırlık ticaret odasının yönetim kurulu başkanıyım. Bana ‘rica ederim’ diye mektup yazamaz. Böyle şey olur mu? Onun için göndermeyeceğiz tabii metni. İsterse disiplin yoluna gitsin. Ama artık Odalar Birliği’nin de demokratik bir meslek kuruluşu olması gerekir” dedi.

  Birlik tabelada kalmamalı

  Birlik tanımına uygun davranılması gerektiğini de vurgulayan Demirtaş, “Bizim birliğimiz kalmadı. Biz önceden konsey toplantılarımızı Anadolu’da yapar, biraraya gelirdik. Şimdi herkes çekiniyor, iki oda başkanı biraraya gelmiyor. Konsey üyelerinin meclis oluşturması gerekiyor. Birlik sözü sadece tabelada kalmamalı. Birlikse Türkiye’deki odaların birliğini sağlayıcı çaba içine girilmeli, daha çok biraraya gelinmeli, bunun ortamı yaratılmalı” diye konuştu.
  EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, gerekli açıklamaları meclis toplantısında yapacağını belirtti. TOBB yetkilileri ise Hesapları İnceleme Komisyonu’ndaki kişilerin ‘atanmış’ oldukları için demeç veremeyeceklerini belirtti, “TOBB gerek duyarsa bir açıklama yapılacağını” bildirdi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı