Ege Haberleri

EGE

  Demirtaş’tan EXPO sitemi

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  25.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.02.2011 - 21:33

  İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, EXPO 2020’de sürecin önünde değil içinde olacaklarını, EXPO 2015’te yaptıklarının unutulduğunu savundu.

  MECLİS toplantısında konuşan Ekrem Demirtaş, İzmir’in EXPO adaylığı konusunda sürecin içinde olduklarını ancak önünde olmadıklarını yineledi, “2015 adaylığında tüm mali yükü biz çekmiştik. Ayrı bir EXPO Ofisi kurmuştuk. Başarmamıza da az kalmıştı. 2015 süreci geride kaldı, yaptıklarımız da unutuldu” diyerek serzenişte bulundu.
  EXPO 2020 için henüz resmi olarak hiçbir kentin adaylığını koymadığını hatırlatan Demirtaş, İzmir ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu 17 ayrı kentin organizasyona talip olduğu yönünde haberlerin gündeme geldiğini söyledi. Tayland’dan üç, ABD’den altı kentin adaylığının konuşulduğunu aktaran İTO Başkanı, “2020’de kuruluşunun 250’nci yılını kutlayacak olan Avustralya’nın Brisbane kenti de aday olmayı planlıyor. Brezilya’nın Sao Paulo şehri de olası adaylar arasında. Kanada, Danimarka, Rusya, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri de aday olmayı düşünen ülkeler. Genel Sekreter Vicente Gonzales Loscartales de ortalığı kızıştırıyor. Bir süre önce Tayland’ı ziyaret etti, ‘Kentin geleceği ne kadar parlak’ dedi. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a gidip, ‘EXPO 2020’ye uygun adaysınız’ demiş” sözleriyle konuyla ilgili son gelişmelere dikkat çekti.

  Siyaset kulisleri

  ·  Bir önceki mecliste milletvekili aday adayı olmak isteyen üyelerin görevlerinden istifa etmesi gerektiği yönündeki TOBB talimatı da toplantıda karşılığını buldu. Meclis Üyesi Koç Ali Al, AK Parti’den aday adayı olduğunu açıklarken, yine AK Parti’den aday adayı olması beklenen Meclis Başkanı Necip Kalkan ise son gün olan 7 Mart’a kadar açıklama yapmayacağını belirtti. Kalkan toplantı sonunda meclis üyelerini oğlunun mayısta yapılacak düğününe davet ederken, “Şimdiden davet edeyim. Gelecek aya ne olacağı belli olmaz” diye konuştu. Diğer yandan Necip Kalkan’ın adaylığıyla boşalacak meclis başkanlığı koltuğu için Başkanvekili İlhan Açan ve Meclis Üyesi Bilal Doğan’ın da adının geçtiği öğrenildi.

  Anlaşma gereği istifalar

  · DAHA önce aralarında anlaşma yaparak meclis üyeliğinde iki yıllarını doldurduktan sonra kalan 1.5 yıl için görevi devredecek isimler de istifalarını sundu. Erdal Doğan yerini Levent İşman’a, Aygün Cevizci Coşkun Beşok’a, Çetin Akkaya Nedim Örün’e, Zafer Eraslan Sezai Özel’e, Mehmet Sarıoğlu Nejat Tezol’a bıraktı. Gökhan Özer, İrfan Pamuk ve İsmail Kazcıoğlu da istifalarını verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı