Ege Haberleri

EGE

  Demirtaş sertleşti

  Hürriyet Haber
  25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.02.2000 - 00:01

  İZMİR Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, doğalgaz, Büyük Kanal yatırımları ve 1. Kordon'daki yol çalışmalarını eleştirdi, ‘‘Büyük Kanal Projesi 31 yıldır sürüyor. Bitmesi için 30 yıl daha beklemek istemiyoruz. Tamamlanması gereken 450 milyon doları da bize ödetmesinler'' dedi.

  HATTIN döşenmesinden sonra dağıtımı kimin yapacağının hálá belli olmadığını söyleyen Demirtaş, bu durumun sağlıksız olduğunu kaydetti. İTO Başkanı, Büyük Kanal yatırımının bir an önce bitirilmesini, finansmanı için artık İzmirli'nin cebindan para istenmemesini de ifade etti.

  Doğalgaz öfkesi

  İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, meslek odalarının yıllık fiyat artışlarında enflasyonu aştığı gerekçesiyle yaptığı açıklamalara gelen tepkileri Meclis'te öncelikle dile getirdi. Bazı meslek odalarının yıllık zam oranlarını enflasyona endeksli tuttuğunu belirten ve bu kurumlara teşekkür eden Demirtaş, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Macit Mutaf'ın ‘‘1999 yılı kayıplarını telefi ettik'' açıklamasına dayanarak, eleştirilerinde haklı olduklarını söyledi.

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi'ni adeta topa tutan Demirtaş, Birinci Kordon'da parke taşı döşemesinin tamamlanması için Ankara, Afyon, Kütahya'dan taş ustalarının getirileceğini, Mayıs ayında yol yapımının tamamlanacağı açıklamasını da meclis üyelerine yansıttı.

  İTO'nun belediyeye yönelik eleştirilerini sertleştirmesinde geçtiğimiz hafta EBSO Yönetim Kurulu'nun Piriştina'ya yaptığı nezaket ziyaretinde doğalgaz dağıtımının sanayicilerle belediyenin ortak bir şirket kurup, yapabileceği açıklamasının neden olduğu iddia edildi. İTO yönetiminin bulunmadığı ortamda konunun gündeme gelmesine tepkinin bu şekilde yansıdığı kulislerde konuşuldu. İTO Başkanı'nın, doğalgaz dağıtımının işadamlarının kurulacağı şirkete tümüyle devredilmesinin mümkün olamayacağı konusundaki görüşünün de, iki kurum arasındaki gerilimi tırmandırdığı kaydedildi.

  Demirtaş: Enflasyon ayıları sevindiriyor

  İZMİR Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Ocak Ayı enflasyonunun yüksek çıkmasına sevinenlere sert çıktı. Demirtaş, ‘‘Ocak enflasyonu üzerinde çok spekülasyon yapıldı. Bunu yapanlar iyi niyetli olamaz. Olsa olsa enflasyon lobisi ve enflasyondan para kazanan ayılardır'' dedi. Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'in istikrar programını açıkladığı toplantının ardından gerçekleştirilen İTO Meclisi'nde Başkan Demirtaş, uygulanan programın başarılı olacağına inandıklarını söyledi. Demirtaş, hükümeti, ekonomiye yön verecek yeni bir kurtuluş reçetesi hazırlamaya çağırdı. Tarım kesiminde yeniden yapılanma çalışmalarının 2000 yılında tamamlanması gerektiğini de vurgulayan İTO Başkanı, ‘‘İş dünyası da yeni yatırımlar için projelerini masanın üzerine çıkaracak. Buna inanıyorum. Ancak hemen başlamamız imkansız. Çünkü hasta yatağımızdan yeni çıktık'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı