Demirtaş, Frankfurt’ta konuştu

Kazım DOĞAN / FRANKFURT
06.10.2015 - 12:19 | Son Güncelleme:

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin, Almanya’nın Frankfurt kentinde Fraport Arena’da düzenlediği toplantıda konuştu.

Yüzde 13’ün kendilerine yetmediğini, Avrupa’dan iki kat oy beklediklerini belirten Demirtaş, şöyle dedi:
“Bu hükümet gidicidir. Geçmişte hangi hükümet insanlık değerlerini ayaklar altına aldıysa gitti. Bunlar da gidecektir. Ülkenin cumhurbaşkanı Strasburg’ta, ‘Sakın anadilinizi unutmayın. Anadilinden, tarihinden vazgeçen, insanlığından vazgeçer’ diyor. Ey Cumhurbaşkanı gidip bunu ülkende Kürtlerin yüzüne baka baka söylesene. Sen kendi ülkende anadilini isteyeni terörist, bölücü olarak anlatıyorsun. Anadilinizi Avrupa’da da unutmayın, kendi öz vatanınızda da hiç unutmayın. Dilinize, kültürünüze her yerde sahip çıkın.”

“Özgürlükçü bir Anayasa ile tüm kimlikleri bir arada yaşatabiliriz. Tek olmak zorunda değiliz, bir olmak yeter diyoruz. Bir nar gibi, kabuğumuz bir olsa yeter. Narın içini açtığımızda yüzlerce tane birbirini incitmeden, ahenk içinde bir arada yaşayabiliyor. Siz nar modelini uygularsanız, insanlar kendi kimliği ile yaşar, Aleviler, Hıristiyanlar ibadetlerini korkmadan yapabilirse bunun kime ne zararı olabilir? Bir Kürt, hastanede postanede kendi dilinde hizmet alırsa bundan kim zarar görür. İşte orada gerçek insanlık vardır.” 

Etiketler:

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı