Ege Haberleri

  Demirtaş dersi: Hayaller kurun

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  12.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) akademik yıla törenle başlandı. İlk kez bir akademik yıl 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olmadan başlarken ilk dersi Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş verdi.

  “Sizlerle hayallerimi paylaşacağım ve hayaller kurmanızı isteyeceğim. Çünkü pekçok başarının başlangıcında hayaller vardır” diye konuşmaya başlayan Deemirtaş, şunları söyledi:

  “Oda başkanı olduğumda hiçbir kurumumuzun 1992’de İzmir ile ilgili planı yoktu. 1992-2007 arasını planladık. Bazı hedeflere erişildi, hala gerçekleşmeyen 20 yıldır gündemimizde olan konular var. Birisi de EXPO adaylığımızdı. Hep takip ediyoruz, olmadı şimdi hedef 2020. Söylemek istediğim; kısa vadede küçük başarılar yakalanır. Hayal edin. Gerçek olmazsa da ulaşmak için çalışmaya devam edin. Belki ömür yetmeyebilir ama geleceğe bir hedef bırakılır. 1984 yılında daha meclis üyesiyken üniversite kurulmalı diye konuşmalar yapmaya başlamıştım. 2001’de kurduk.  Üniversitemiz bize Ata mirasıdır. Ben yine hayal etmeye devam ediyorum. Bu üniversiteden mezun olacak onbinler bu kente, bu ülkeye büyük katkılar yapacak.”

  Avrupa kredi transfer sistemi

  Rektör Prof. Dr. Attila Sezgin ise Yükseköğretim Kurulu’nun, Bologna sürecini hayata geçirmek açısından vakıf üniversiteleri arasından sadece İEÜ’ni, Türkiye’de model olmak üzere pilot seçtiğini hatırlattı. Sezgin, “Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) başvuruları ulusal değerlendirme aşamaları tamamlandı. Bu sabah müjde aldık. Avrupa Komisyonu’nda bu etikete layık görülen 12 üniversiteden üçü Türk üniversiteleri olmuştur. Bunlar İzmir Ekonomi, Anadolu ve Ege üniversiteleridir” dedi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı