Gündem Haberleri

  Demirtaş: Başbakan kanıtlasın özür dileyeceğiz

  A.A - Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR, (DHA)
  25.05.2011 - 11:26 | Son Güncelleme:

  Eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı ve bağımsız Hakkari milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hakkari'de kepenklerin tehdit, şantaj veya korkuyla kapattırıldığını ispat etmesi halinde özür dileyeceklerini söyledi.

  HAKKARİ'DE KEPENKLER KAPATILMIŞTI / FOTO GALERİ

  Demirtaş, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve iş adamlarıyla düzenlediği toplantıda, 2011 Haziran seçimlerinin bu güne kadar gerçekleşmiş seçimler arasında niteliği, kalitesi, söylemi, propagandası en düşük seçim olarak tarihe geçeceğini söyledi.

  ERDOĞAN: KEPENKLER KAPATILDI
   
  Herkesin birbirine hakaret etme, iftira atma, birbirine komplo düzenleme yarışı içine girdiğini ve bunun da Türkiye ile alay etmek olduğunu ifade eden Demirtaş, “Eğer biz de olmasaydık, Türkiye 2011 Haziran seçimlerini büyük bir yalan rüzgarı izler gibi, Brezilya dizisi izler gibi izleyip geçirecekti” dedi.

  Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın, tehditle, şantajla, korkuyla kepenklerin kapattırıldığını ispatlaması halinde özür dileyeceklerini kaydederek, “2009'da gidip 'ya tek dili ya tek milleti kabul edersiniz ya da çeker gidersiniz' dediğiniz Hakkarililer, sizi davul zurnayla mı karşılamalıydı?” dedi.

  Demirtaş, “Kürtleri ezme karşılığında, Suriye'de, Kuzey Afrika'da ve İran'da, ABD politikalarını destekleme karşılığında AK Parti'nin bir kez daha vize aldığını” iddia etti.

  "KANDİL’E GİT O ÇOCUKLARI SEN İNDİR"

  BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP) eski genel başkanı ve Hakkari bağımsız Milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hakkari’de çocukları dağda olan annelere seslendiğini belirterek, "Kürt anaları gitsin çocuklarını dağdan getirsin’ diyor. İraden varsa kendin git Kandil’e" dedi.

  BDP’nin Diyarbakır’da desteklediği bağımsız adaylar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yemekte bir araya geldi. Bağımsız adaylar Altan Tan, Leyla Zana, Nursel Aydoğan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de katıldığı yemekte BDP eski Genel başkanı Salahattin Demirtaş bir konuşma yaptı. Demirtaş, kendileri olmasaydı, Türkiye’nin 2011 Haziran seçimlerini, Brezilya dizisi izler gibi izleyip geçireceğini ileri sürerek, şöyle dedi:

  "Sayın Başbakan açıkça ismini telaffuz etmese de hedef olarak seçtiği kitle Kürt halkıdır. Özellikle son birkaç gündür yürüttüğü bölge gezileri sonrasında kimyası bozulmuş olan Başbakan, zücaciye dükkanına girmiş fil gibi, freni patlamış kamyon gibi, sadece iftiralara yalanlara sığınmış durumda. Ortalığı yakıp yıkarak 13 Haziran’a dair tek bir kaygı duymadan inanılmaz tehlikeli bir siyaset, tehlikeli bir söylemle seçim kampanyasını sürdürüyor. Bir ülkenin Başbakanı kendi yurttaşlarına bu kadar hakaret edemez. Böyle bir şeye haddi yetkisi olamaz. Sayın Başbakanı bir daha bu halk hakkında bu şekilde konuşmaktan men ederiz."

  BDP eski lideri Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın Hakkari mitingi ve bu kentte kepenklerin kapalı olmasını hatırlatırken, "Sayın Başbakan ektiğini biçiyor. Son 4-5 yıldır ekiyordunuz, şimdi o ekinler büyüdü, onları biçiyorsunuz. Ne bekliyordunuz?" diye konuştu. Demirtaş, şöyle dedi:

  "Hakkari’den ne bekliyordunuz Sayın Başbakan? 2009’da gidip, ’Ya tek dili, ya tek milleti kabul edersiniz, ya da çeker gidersiniz’ dediğiniz Hakkarililer, sizi davul-zurnayla mı karşılamalıydı? Sadece son 1 yıl içerisinde 500 kişiyi tutukladığınız Hakkari, sizi nasıl karşılayabilirdi? Son 4 yılda 50 cenaze gönderdiğiniz Hakkari nasıl karşılayabilirdi? Şırnak, Batman, Van, sizi nasıl karşılayabilirdi? Başka ne bekliyordunuz. Tehditle, şantajla, korkuyla kepenkler kapattırılıyormuş. ’1 tekini ispatlayın, özür dileriz’ dedik. İnsanlar sokağa çıkmıyor, kepenklerini kapatıyorsa, sizin sesinizi duymamak, yüzünüzü görmemek içindir. Fakat bundan da mesaj almıyorsunuz. Hala bunu da anlamamış olacaksınız ki, halen bu halkı korkaklıkla, zabıtadan korkmakla itham ediyorsunuz. Sizin ’Zabıtadan korkuyor, zabıtanın cezasından korkuyor’ dediğiniz bu halk İsmet İnönü’nün, Menderes’in zulmünden,Kenan Evren’in işkenceleri, cinayetlerinden korkmadı. Çiller-Doğan Güreş ekibinin yargısız infazlarından, faili meçhullerinden korkmadı. Bu güne kadar binlerce infaz gerçekleştirdiniz teslim olmadı. JİTEM’ inden, kontrgerillasından, Ergenekon’undan korkmadı. Senden de korkmadı, zabıtadan neden korksun? Hakkari esnafına ’Bunlar zabıtadan korktu kepenk kapattı’ demek de bir hakarettir. Mesajı almanız lazım sayın Başbakan, mesajı almanız lazım. Bu halk size açık, net bir mesaj veriyor; ’Benim irademi, taleplerimi tanımıyorsan ben de seni tanımıyorum’ diyor. Hakkari’de kahrolacağınıza, Hakkari’den mesaj alarak ıslah olun."

  Başbakan Erdoğan’ın Hakkari’de çocukları dağda olan annelere seslenmesini de hatırlatan Demirtaş, "Ben Sayın Başbakana soruyorum. Mesela Habur’dan coşkuyla getirince kabul ediyor musun? Hayır. Uludere kırsalında parçalanmış çocuklarını getirince kabul ediyor musun? Bu analar çocuklarını nasıl getirecek? Eğer gücün varsa, samimiysen, gerçekten kan dursun istiyorsan, anaları gönderme kendin git Kandil’e. Bu ülkenin Başbakanısın, bütün bu olup bitenleri çözmek zorundasın. Anaları gönderme Kandil’e sayın Başbakan. Gücün yetiyorsa sen git o çocukları indir. Topu başka yere atmaya gerek yok. 30 yıldır denediğiniz yöntemlerde ısrar etmek sadece sizi bitirir. Kürt sorununu bitirmez" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı