Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Demirören: Tigana, Beşiktaşı ateşleyecek

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, Rıza Çalımbay'ın istifasından sonra bu kadroyu ateşleyecek, götürek en uygun hoca adayı olarak Tigana'yı bulduklarını söyledi.

a.a.
SON GÜNCELLEME
Yıldırım Demirören, BJK TV'den siyah-beyazlı camiaya seslenerek son günlerde yaşananlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Tigana ile prensip anlaşmasına ulaştıklarını açıklayan Demirören, çok iyi bir kadrolarının bulunduğunu ifade ederek, “Bu kadroyu ateşleyecek ve götürecek, oradaki temaslarımda en uygun hoca adayı
olarak Tigana'yı bulduk. Kendisiyle prensipte anlaştık, imza atmadan kesin söyleyemem. Ama kendisi ile her konuda bir yere geldik. Yarın imza törenini yapacağız. Bizim hem ligde, hem Türkiye Kupası'nda, hem UEFA'da hedefimiz bitmedi” dedi.

Dünya futbolunda bugün hoca ve futbolcu olarak Fransız ekolünün başını alıp gittiğini söyleyen Başkan Demirören, Tigana'nın Hanry ve Trezeguet'in dışında ismini bilmediğimiz bir sürü oyuncuyu yetiştirdiğini söyledi.
Demirören, Tigana'nın Monaco ve Fullham'da başarılar elde ettiğini de kaydederken, Fransız hocanın zamanı geldiğinde de Fransız ekolünden yetişmiş futbolcuları takıma getireceğini söyledi.

ANLAŞMA SEZON SONU OBSİYONLU

Tigana ile anlaşma şartlarını da açıklayan Başkan Demirören, Fransız teknik adamla sezon sonu opsiyonlu 1.5 yıllık anlaşma yapacaklarını ifade etti.
Demirören, opsiyon koymalarının iki taraf için de çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Kendisi Türkiye'ye alışamayabilir ya da sezon sonunda bizler memnun olmayabiliriz. Anlaşmamız 1.5 senelik, ama inşallah uzun seneler birlikte oluruz” dedi.

“YERLİ HOCA MUTLAKA OLACAK”

Başkan Demirören, yeni teknik direktör Tigana'nın yanında, Beşiktaş'ın içinden yetişmiş yerli bir hocanın mutlaka olacağını söyledi.
Tigana'nın bir kondisyoner getireceğini dile getiren Demirören, ”Pazartesi günü yönetim kurulunda arkadaşlarımızla oturup, bu hocamızın kim olacağına karar vereceğiz. Ama Beşiktaş'ın içinden gelen bir hoca olacak” ifadesini kullandı.
“HOCALAR OTELE GELDİ”

Teknik direktör adayları ile yurt dışında kendisinin görüşmesinin eleştirilmesine de yanıt veren Yıldırım Demirören, “Ben oteldeydim, hocalar otele geldi” dedi. Demirören, şöyle devam etti: “Tabii ki ben hocalarla Türkiye'de görüşmeyeceğim. Görüşmediğim hocalar bile Türkiye'de manşet oluyor, burada görüşsem kimbilir ne olur. Ben Rıza Çalımbay'ın istifası olduğu günkü toplantıda yönetim kurulundan yetki alarak yurt dışına gittim. 10 teknik adam ile görüştüm. Ben oteldeydim, hocalar bana yani Beşktaş Kulübü Başkanı'na geldiler.”
Beşiktaş başkanı ve Beşiktaşlı olarak Avrupa'daki temaslarında gurur duyduğunu anlatan başkan Demirören, “Beşiktaş'ın ismi Avrupa'da çok büyük. Benim 10 gün kalmamın sebebi doğruyu bulmaktır. Herkes Beşiktaş'a gelip çalışmak istiyor” dedi.

FUTBOLCULARA GÖZDAĞI

Başkan Demirören, futbolculara da göz dağı vererek, ocak ayında takımda operasyon yapabileceği imasında bulundu. “Tek hoca ile tek futbolcu ile başarı gelmez. Birlik ve beraberlikle başarı gelir” diyen Demirören, “Futbolcularımızın da gerekeni yapması gerekir. Gerekirse yönetim olarak ocak ayında rahat radikal kararlar alabiliriz. Herkes üstüne düşecek görevi yapacak. Futbolcu, hoca, camia üstüne düşen görevi yapacak. Bizi radikal kararlar almaya da kimse zorlamasın” şeklinde konuştu.

“(B) PLANIMIZ YOKTU”

Yıldırım Demirören, Rıza Çalımbay'a çok güvendiklerini, bu nedenle de bir (B) planı yapmadıklarını söyledi.
Aslında hayat boyu (B) planlı olarak çalıştığını ve Beşiktaş Kulübü'nün de böyle olması gerektiğini vurgulayan Demirören, “Rıza çalımbay olayı o kadar ani gelişti ki (B) planımız olmadığı için hazırlıksız yakalandık. Bu da şunu gösterir ki, biz Çalımbay'a o kadar güveniyorduk ki hiç bir zaman (B) Planı yapmadık. Beşiktaş'ta (B) planı olmadığı zaman hoca bulamayacak diye bir şey de yoktur” ifadelerini kullandı.

Başkan Demirören, Mehmet Ekşi'nin bir ağabey olarak bu zor dönemde hiç bir şey düşünmeden gelip, son 3 maçtır Beşiktaş'ı taşıdığını kaydetti. Ekşi ile birlikte Ulvi Güveniroğlu ve Zeki Önatlı'ya da ayrıca teşekkür eden Demirören, “Belki ileride kendilerini engelleyecek bir sorumluluğu hiç düşünmeden, Beşiktaşlılık duygusuyla gelip kabul ettiler. Bütün futbolcularımıza abilik yaptılar, bizim futbolculuk kalitemiz o kadar yüksek ki Mehmet Ekşi'ye 'Abi ol yeter' dedim” diye konuştu.
“Beşiktaş'ın başına bundan sonra yerli antrenör gelip gelmeyeceği” yolundaki bir soruyu da yanıtlayan Demirören, “Burada köşelik cevap vermek yanlış olur. Yeni hocamızla inşallah başarıyı hep beraber yakalarız, gidebileceğimiz yere kadar gideriz. Bizler buna devam eder, ya da etmeyiz. Yeni gelen yönetimlerin görüşleri farklı olur. Ayrıca bu sadece bizi bağlar. Buna cevap vererek bizden sonraki yönetimlere haksızlık etmiş oluruz.”
Demirören, Tigana'nın takımın başında Sevilla maçında sahaya çıkacağını, Mehmet Ekşi ve diğer hocalar ile birlikte bu karşılaşmada görev yapacağını anlattı.
İstifa eden eski sportif direktör Erdil Arpacı'ya da destek veren başkan Demirören, “Eleştirilere şu tavsiyem var; sayın Arpacı gibi olsunlar da Beşiktaş'ın işine koşa koşa gelsinler” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler