« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Demirören: Fulya projesini yapalım

Beşiktaş Kulübü'nün Olağan Divan Kurulu Toplantısı başlarken, kulüp başkanı Yıldırım Demirören, üyelerden “Fulya Projesi” konusunda destek istedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ceylan Inter-Continental Oteli'nde yapılan toplantıda konuşan Yıldırım Demirören, Fulya Projesi'nin Beşiktaş'ın 50 yıllık hayali olduğunu belirterek, “Fulya Projesi'ni yapalım, pazartesi bırakıp gideyim” dedi.
Demirören, projenin her Beşiktaşlı'nın emeğiyle bugünlere geldiğini belirterek, “Proje ile garanti gelir elde edeceğiz. Bazı kulüpler yardım kampanyası başlattı. Fulya'nın ruhsatı yok. Bu ruhsatı niye alamıyoruz, anlamıyorum. Her şey hazır. Bu proje herkesin onayından geçti. Herkes gerekli bilgileri verdi ve aldı. Bugün 'komisyon kuralım' diyorlar. Bir sene niye kaybettik? Bu benim projem değil, Beşiktaş'ın projesidir. 'Yıldırım Demirören'in heykelini dikeceğiz' diyorlar. Heykelimi dikmesinler, bu projeye destek versinler” diye konuştu.

-“PROJE HERŞEYİYLE HAZIR”-

Projenin herşeyiyle hazır olduğunu kaydeden başkan Demirören, ”Kontratıyla kira sözleşmeleriyle proje hazır” dedi.
Yıllık gelir beklentisinin 12 milyon dolar civarında olduğunu belirten Demirören, “Yabancı bankalar, 20 yıllık toplam 70 milyon dolarlık gelirini 40 milyon dolar nakite çevirebileceklerini söylediler. Aradaki fark 30 milyon dolar. Ancak borcu sıfırlayacağız” dedi.

-“LÜTFEN YARIN BU PROJE BAŞLASIN”-

Herkesten projeye destek isteyen Yıldırım Demirören, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Lütfen yarın bu proje başlasın. Kimse engellemeye kalkmasın. 'Yıldırım Demirören, 2007 yılında seçim kazanacak' diye düşünülmesin. 40 milyon dolarla borcu kapattık. Ama 8,5 milyon dolar her yıl Beşiktaş'a geliyor ve sıfır borçla temlikler kalkmış oluyor. 20 yıl 3,5 milyon dolar bloke olacak ama daha sonra bu para da kasaya girmeye başlayacak. Bu projenin bugün yarın devreye girmesi şarttır. Bizler diğer kulüpler gibi adambaşı para toplamayız. Biz Beşiktaşız. Statlar başarıyla dolar. Pazarlama başarıyla olur. Ama başarısızlık statların boş kalmasına neden olur.”

-“BAŞKAN ÜNAL'A BU KONUYU SORUN”-

Her Beşiktaşlı'nın, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal'a bu konuyu sorması gerektiğini kaydeden başkan Demirören, “Her Beşiktaşlı yarın Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal'a 'Ruhsatı niye vermiyorsun?' diye sormak zorunda. Ruhsatı bekliyoruz. Her Beşiktaşlı'nın pazartesi günü 'Ruhsatımızı ver' demesi gerekiyor. Projeyi anakente göndereceklerini söylüyorlar. Anakent zaten onaylamış, sana göndermiş. Pazartesi ya da salı, sizlerin desteğiyle bu proje olacak” diye konuştu.
Projeden 20 yılda gelecek 70 milyon doları, 40 milyon dolara kırdırdıklarını ve 30 milyon doların kayıp gibi gözüktüğünü vurgulayan Demirören, “Ancak borç faizinden kurtulduğumuzda, 50 milyon dolar gizli para kazanacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

-NASIR: “571 KİŞİNİN ÜYELİĞİ SİLİNDİ”-

Toplantının açılış konuşmasını yapan Divan Kurulu Başkanı Şeref Nasır ise 2002 yılından beri aidatlarını yatırmadığı için 571 kişinin üyeliklerinin silindiğini söyledi.
Nasır, günümüzde sanayi haline gelmiş futbolda maliyetin çığ gibi büyüdüğünü ifade ederek, “Kulübümüzde de aynı sıkıntılar yaşanmaktadır. Önemli olan mali yapıların sağlam zemine oturtulmasıdır. Bugün içinde bulunan şartlara, 6 ayda ya da 1 yılda gelinmiş değil. Kulübün menfaatleri açısından, 3 yıl önce gerekli kişilerden açıklama istediğimizde, haksız ithamlara uğradık. Burası Divan Kurulu'dur. Yönetime destek verecek akil insanların bulunduğu yer burasıdır” diye konuştu.

-UEFA KRİTERLERİ-

Gelecek yıldan itibaren UEFA kriterlerinin gündeme geleceğini hatırlatan Şeref Nasır, “Mevcut kaynaklar iyi değerlendirilmeli. Gelirler arttırılmalı. Altyapı üzerinde önemle durulmalı. Yönetim kurulu 3 yıllığına seçilmektedir. Camia olarak birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Ancak, bu demek değil ki yönetim kurulu her istediğini yapar” diye konuştu.
İdari konularda en önemli konulardan birinin de personel değişikliği olduğunu kaydeden Nasır, şunları söyledi:
“Diğer konu da taraftarların taşkınlığıdır. Başkanların istifasına, ailelerin tribünlerden uzaklaşmasına ve gerçek Beşiktaşlı taraftarların azalmasına neden olan bu grubun izole edilmesi gerekir. İlk yarıda en çok para cezası alan kulübüz. Ayrıca üye yapımız gözden geçirilmeli. Bu konuda seçici olmalıyız. Yeni taslağımıza titizlikle riayet gösterilmeli.”
Toplantıya, başkan Yıldırım Demirören'in yanı sıra 8 yönetici daha katıldı.
Bu arada, muhalefetin önemli isimlerinden Fikret Orman, yurtdışında bulunduğu için toplantıya katılmazken, gönderdiği mesajla Fulya Projesi'nin konuşulmasını istedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler