HAKKARİ HABERLERİ

Demirkazık Zirvesinden Barışa Haykırış

IHA
14.10.2015 - 11:45Son Güncelleme :

DAĞCILAR DEMİRKAZIK ZİRVESİNDE BARIŞPANKARTI AÇTILAR

IHA

Dağcılık Federasyonu Hakkari İl Temsilcisi Naci Ertunç, Çin uyruklu kadın dağcı ve Ankara, İstanbul, Sivas ile Niğde illerinde gelen dağcılarla barışın sağlanması için Niğde’ye bağlı Aladağ Demirkazık zirvesine tırmanış yaptı.
Değişik illerden gelen dağcılar Niğde ilinde bir araya gelerek, Demirkazık köyü Arpalık yaylasına hareket ettiler. Dağcılar Cımbar Vadisi’nden geçerek Demirkazık Dağı doğu eteklerinde 7,5 kilometre uzaklıkta bulunan kampa 3,5 saatte ulaşmayı başararak geceyi 2950 metre yüksekliğinde geçirdiler. Ardından yollarına devam ederek zirveye tırmanın dağcılar, büyük bölümü kayalarla bütünleşen zirveye iplerin yardımıyla çıktılar. 3 saatte 3756 yükseklikte bulunan Demirkazık’a ulaşan dağcılar, zirve defterini imzaladıktan sonra beraberinde götürdükleri barış pankartını açarak yetkililere mesajlarını duyurmaya çalıştılar.
Dağcılar mesajlarında, “Artık kardeş kanının akmamasını istiyoruz. Her gün anaların ağlamasıyla bütün Türkiye ağlıyor. Bir an evvel barışın sağlanması için silahların susmasını istiyoruz. Bu kadar kişisel menfaat uğruna insanların cefa çekmesine gönlümüz el vermiyor. Burada tüm Türkiye’yi yönetenlere, siyasilere, idarecilere birazcık nefeslerini kontrol etsinler. Bütün halkların artık barış ve huzur içersinde yaşamlarını sağlamalarını istiyoruz” dediler.
Zirvede bir saat kalan dağcılar, tehlikeli kayalıklardan iplerle inişlerini gerçekleştirdiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hakkari haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hakkari ilinden Demirkazık Zirvesinden Barışa Haykırış hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ekim 2015 tarihinde saat 11 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Demirkazık Zirvesinden Barışa Haykırış haberi güncellenecektir.

HAKKARİ NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:23
 • Guneş
  07:06
 • Öğle
  12:11
 • İkindi
  14:41
 • Akşam
  16:56
 • Yatsı
  18:27
Sayfa Başı