Gündem Haberleri

  Demirkazık’ta kurtarma operasyonu

  Uğur MART/NİĞDE, (DHA)
  02.10.2008 - 11:43 | Son Güncelleme:

  NİĞDE’nin Çamardı İlçesi’ndeki Demirkazık Dağı’nda yürüyüş ve tırmanış yapan amatör dağcılardan 45 yaşındaki Tanju Duru, yamaçta ayağı kayınca 150 metre sürüklenip yaralandı. AKUT ekibi, Duru’yu kurtarmak için çalışmalara başladı.

  Şeker Bayramı tatilini değerlendirmek isteyen müzisyen Tanju Duru ile arkadaşları Ebru Uçurum, Volkan Çakmak ve Cevher Bilger, dağ yürüyüşü ve tırmanışı için Demirkazık Dağı’na geldi. Aladağlar’ın en yükseği olan 3 bin 756 metrelik Demirkazık Dağı’nın zirvesine tırmanış yapan 4 arkadaş, dağın eşsiz manzarasını izledikten sonra dün sabah dönüşe geçti. Saat 16.00 sıralarında Tanju Duru, ayağı kayınca dengesini kaybedip, yamaçtan sürüklendi.

  Yaklaşık 150 metre kayan Duru, Yıldızbaşı Akçaygeçiti’ne düştü. Demirkazık’ın 3 bin 200 metre yüksekliğinde Akçaygeçiti’nde yaralı olarak mahsur kalan Duru’ya, arkadaşları teknik imkanlarının yetersiz olması nedeniyle müdahale edemedi. Bunun üzerine AKUT ve jandarmadan yardım istedi. Bu sırada bölgede tırmanış yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi 3 dağcı da, yaralıya moral verip, yardımcı olmaya çalıştı. Yaralı dağcının, telefonla konuştuğu bilincinin açık olduğu, ancak yarasının nasıl olduğu konusunun ise netlik kazanmadığı belirtildi.


  AKUT KATIRLARLA BÖLGEYE GİTTİ

  Yardım çağrısı üzerine bölgeye gelen AKUT’un 5 kişilik kurtarma ekibi, geceyi yamaçta geçiren yaralı dağcıyı bulunduğu yerden almak için saat 05.00’de katırlara yükledikleri teknik malzemelerle yola çıktı.

  Yetkililer, yaralı dağcı ile arkadaşlarının bölgeye Şeker Bayramı nedeniyle tırmanış ve yürüyüş yapmaya geldiğini, Tanju Duru’nun ayağının kayması üzerine 150 metre yamaçta sürüklenerek geçide düştüğünü bildirdi. Kurtarma çalışmasının gün boyu sürebileceği de ifade edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı