"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Demirel'den Yılmaz'a: Karadayı ile otur, konuş

Sedat ERGİN

Hükümet ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki gerilim sürerken, Ankara'da bütün gözler yumuşamanın sağlanması için kimin ilk adımı atacağı sorusuna çevriliyor.

Bu soruya yanıt ararken, başta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin olmak üzere pek çok aracının devreye girdiği yoğun bir mekik diplomasisi sergileniyor.

SESSİZ DİPLOMASİ GİRİŞİMİ

Sessiz diplomasiyi yürütenlerin başında Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin geliyor.

Nitekim pazartesi gecesi Brüksel'den dönen Sezgin, ertesi gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Karadayı ile uzun bir görüşme yapıyor.

Karadayı, Yılmaz'ın tutumundan duyduğu rahatsızlığı Sezgin'e açık ifadelerle aktarıyor.

Milli Savunma Bakanı, bu görüşmenin ardından önceki gün Başbakan Mesut Yılmaz ile birlikte Çanakkale'ye gidiyor. Sezgin ve Yılmaz, gün boyu hükümet-ordu ilişkilerindeki bunalımı görüşüyorlar.

Sezgin, Karadayı'dan aldığı izlenimleri Yılmaz'a aktarıyor ve Başbakan'ı Genelkurmay Başkanı ile diyaloğa girmesi için ikna etmeye çalışıyor.

Sezgin, ardından dün İstanbul'da Cumhurbaşkanı Demirel ile biraraya gelerek, gerek Karadayı, gerek Yılmaz ile konuşmalarını aktarıyor.

Gelinen nokta, tıkanmanın aşılmadığını gösteriyor.

HÜKÜMET JESTTE BULUNSUN

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Karadayı, Yılmaz'ın salı günü TBMM'de yaptığı ve orduyu karşısına aldığı çıkıştan ciddi bir rahatsızlık duyuyor.

Görev süresinin uzatılması yönünde hükümete bir talepte bulunmadığı halde, bu konunun Başbakan Yılmaz tarafından ‘‘Genelkurmay'da bir hizbin faaliyetleri çerçevesinde’’ takdim edilmesini üzüntüyle karşılıyor.

Ve Yılmaz'ın gruptaki çıkışına anlam veremiyor.

Karadayı, ayrıca Yılmaz'ın geçmiş dönemde kendisiyle yakın bir diyaloğa girmekten kaçındığı görüşünde.

Asker kesimde, Yılmaz'ın çıkışıyla Genelkurmay Başkanı'nın ve onun şahsında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin rencide edildiği görüşü hâkim.

Ve bir şekilde bunun telafi edilmesi, onarılması isteniyor.

Bu noktada Karadayı'nın da başında bulunduğu kurumun prestijini korumak durumunda olduğu ve kendisine yardımcı olunması gerektiği belirtiliyor.

GENELKURMAY DİSİPLİNİ SAĞLASIN

Başbakan Yılmaz ise en azından dün akşam saatleri itibariyle bu yönde bir jestte bulunma eğiliminde gözükmüyordu.

Başbakan'ın isteksizliğinin nedeni, bunu ‘‘geri dönüş’’ sayması ve girdiği çatışmada ‘‘kaybeden taraf’’ konumuna düşmemek istemesi..

Yılmaz bir jest yapsa bile, bunu asker kesim ile iktidar paylaşımını hükümetin lehinde yeni bir dengeye çekmek istediği de anlaşılıyor.

Başbakan'ın hedefi, asker kesimin hükümetin yetki alanına müdahil olduğu görüntüsünü veren davranışlardan kaçınması.

SİNİR SAVAŞINDA MUHATAP ÇEVİK BİR

Yılmaz, bu çerçevede, Genelkurmay karargâhı ve MGK Genel Sekreterliği'nin daha dikkatli bir tutuma kaymalarını istiyor.

Bu çerçevede, hükümet-ordu ilişkilerinde kritik geçecek olan önümüzdeki 6 aya ilişkin önemli bir tedirginlik kaynağı var.

Karadayı, muhtemelen önümüzdeki ağustos ayında emekli olacak ve bu süre içinde sık sık yurtdışı gezilerine çıkacak.

Bu durumda hükümet sıkça karşısında muhatap olarak Karadayı'yı değil, karargâhı bulacak. İşte bu olasılığın Yılmaz cephesinde sinirlerin yeniden gerilmesine yol açtığı hissediliyor.

DEMİREL CEPHESİ

Ankara'daki bu sinir savaşından en çok rahatsız olan kişilerin başında Cumhurbaşkanı Demirel geliyor. Demirel endişeli ve tepkili. Tartışmayı kamuoyu önünde yürüttüğü için Yılmaz'a içerliyor. Bir taraftan da Karadayı'nın sıkıntısını algılıyor, diğer cephede Yılmaz'ın katı tutumuyla karşılaşıyor.

Ve Demirel'in gerek yüz yüze görüşmelerinde, gerek diğer aracılar kanalıyla Yılmaz'a gönderdiği mesaj şu: ‘‘Bir an önce biraraya gelin, konuşun...’’

Demirel, önümüzdeki hafta cuma günü yapılacak MGK toplantısı öncesinde hükümet ile ordu arasında kesin bir yumuşamanın sağlanması gerektiğini düşünüyor. Bu sağlanamadığı takdirde Demirel'in başkanlık edeceği toplantının Türkiye'yi iyice gereceğini söylemeye gerek yok.

X