Gündem Haberleri

  Demirel'den veda basın toplantısı

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çankaya'daki görev süresi yarın sona erecek Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bu sabah önce Anıtkabir'i ziyaret etti. Ardından bir basın toplantısı düzenledi.

  Demirel, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

  ``Büyük Atatürk... Yüce makamınızda nöbetimi onurla tuttum. Kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti devletini yüceltmek, güçlendirmek, milli birliğimizi ve beraberliğimizi pekiştirmek için her türlü gayreti gösterdim. Cumhuriyetin demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti olma özelliklerini ve üniterliğini dikkatle korudum.

  Uygarlık ve çağdaşlık yolunda atılan adımlara hep destek, teşvik ve cesaret verdim.

  Türkiye, gösterdiğiniz aydınlık yolda ve işaretlediğiniz hedefe doğru süratle ve sağlıkla ilerlemeye devam edecektir. Şimdi nöbeti devri zamanı geldi. Halefime başarılar diliyorum. Bundan sonra da geçen elli yılda olduğu gibi milletimin, ülkemin ve devletimin hizmetinde olacağım. Sevgi, saygı, minnet ve şükran size... Ruhun şad olsun, büyük Atatürk.''

  BASIN TOPLANTISI

  Demirel, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında ise 7 yıllık görevini özetledi, soruları yanıtladı. İşte Demirel'den mesajlar: ``50 yılı aşkın kamu hizmetim, 35 yıllık siyaset hayatım, 7 yıllık Cumhurbaşkanlığım boyunca büyük Türkiye hedefi, demokrasinin ve anayasal kurumların güçlenmesi, demokratik kuralların işlemesi için mücadele ettim. Türkiye'nin bu hedefler doğrultusunda önemli mesafeler katettiği 1949 yılından bu yana her kademede devletime ve milletime inançla hizmet ettim. Yarın Cumhurbaşkanlığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti'ni veTürk milletinin birliğini temsil eden, Anayasa'nın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözeten, devletin başı olan makamda anayasal kurallar çerçevesinde bir devir-teslim gerçekleştirilecektir.

  Makamların hilesiz, kansız, kavgasız, entrikasız gelinip gidilen yerler olması demokratik geleneklerimizin kurumsallaşması açısından bizatihi önemli bir olaydır. Cumhurbaşkanlığı devir-teslimi yarın demokratik Cumhuriyete layık bir törenle yapılacaktır. Bunun kalıcı bir geleneğe dönüşmesini temenni ediyorum.

  Gururla ifade edeyim ki, milletimizin en yüce makamı ve büyük Atatürk'ün mekanı olan Çankaya, görev sürem boyunca halkın evi olmuş, kapıları toplumumuzun bütün kesimlerine açık kalmıştır. Ülkemin her köşesine yaptığım gezilerde vatandaşlarımın gözlerindegördüğüm; kendilerine, ülkelerine ve yarınlarına güven duygusu ve dahaiyiyi başarma azmi Cumhurbaşkanlığı görevim boyunca güç ve ilham kaynağımı teşkil etmiştir. Bana kendilerine hizmet imkanı sağlayan ve desteklerini esirgemeyen bütün vatandaşlarıma minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı