Gündem Haberleri

  Demirel ve Ecevit'e 'kanlı 1 Mayıs'ı aydınlatın' çağrısı

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 12:05 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, işçilerin 1 Mayıs kutlamalarına 1977’deki 1 Mayıs’dan beri izin verilmediğini anımsatırken, dönemin yöneticileri Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel’e kanlı 1 Mayıs olayının aydınlatılmasına yardımcı olmaya çağırdı.

  Kemal Anadol, sendikacı kökenli milletvekilleri ile birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, tüm işçi örgütlerini bölünmeden birlikte 1 Mayıs’ı kutlamaya çağırdı.

   

  İstanbul Valiliği’nin 1 Mayıs kutlamaları için Taksim’e izin vermemesini eleştiren Anadol, İstanbul Valiliği’nin sorun yaratma değil, sorun çözme makamı olduğunu söyledi.

   

  Anadol, "Konserlere izin veriliyor, sarhoş naraları atan lumpen kesimlere izin veriliyor. Taksim onların ama demokratik hakkını arayan emekçilere, işçilere 1 Mayıs 1977’den beri kapalı" dedi.

   

  Toplumun demokratikleşmesinin yasalar çıkarmaktan önce kendi geçmişiyle hesaplaşmasından geçtiğini dile getiren Anadol, "Şimdi soruyorum. Kanlı 1 Mayıs’ı çıkaran, 33 vatandaşımızın öldüren işçiler mi? Koskoca bir hayır" dedi.

   

  Amacının küllerin altındaki ateşi karıştırmak olmadığını da ifade eden Anadol, "Sayın Ecevit ve Sayın Demirel bu ülkede başbakanlık yaptılar, sevaplarıyla günahlarıyla duayen politikacılardır. Sağken bu kanlı 1 Mayıs olayının aydınlanmasına yardım etmeye çağırıyorum" diye konuştu.

   

  Anadol, CHP olarak 1 Mayıs’ın işçi bayramı ve resmi tatil olması yönünde bir yasa teklifi verdiklerini, ancak geçen uzunca bir süreye rağmen gündeme alınmadığını belirtti. Kemal Anadol, bu teklife destek vermeyen AKP’nin, ABD ve AB’den aldığı direktiflerle demokrasi havarisi kesilmeye hakkı olmadığını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı