Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Demirel: Seçim ertelenmez

  Hürriyet Haber
  06.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.03.1999 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Demirel, 18 Nisan erken genel seçimlerini erteletme girişimlerinin sonuç vereceğini sanmadığını belirterek, ‘‘Şüpheye düşmeye gerek görmüyorum’’ dedi. Haber Kameramanları Derneği tarafından düzenlenen ‘‘Görüntü Yarışması 98 Ödül Töreni’’nden sonra verilen kokteylde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, aday gösterilmeyen milletvekillerinin seçimi erteletme girişimi konusunda, ‘‘Kim erteleyecek? Girişim olur da, bu noktada kimsenin seçimin ertelenmesine destek vereceğini sanmıyorum. Siyasi partiler karar vermedi mi bu seçim için?. Erteleme ihtimali, üzerinde düşünülmeyecek ve konuşulmayacak kadar yok’’ dedi.

  Kutan: Seçimden dönüş yok

  Öte yandan FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin protestocu milletvekillerine sıcak baktığı ve genel seçimin ertelenmesine kapıyı araladığı yolundaki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Dün bir açıklama yapan Kutan, ‘‘Biz böyle bir girişimin içinde yokuz. Genel seçimin ertelenmesine karşıyız. Geri dönüş söz konusu olamaz’’ dedi.

  Kutan, önceki günkü sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, şunları söyledi: ‘‘Biz, protestocu milletvekillerine destek vermiyoruz. İmza toplama kampanyasına katılmayacağız. Ayrıca, Meclis'in toplantısının açılması için 184 kişinin katılması gerekiyor. Biz bu 184 kişinin içinde de yer almayacağız. Ancak, protestocular girişimlerinde başarılı olur ve Meclis'i çalıştırmaya başlarlarsa o takdirde bizim de o çalışma içinde yer almamız kaçınılmaz hale gelir. Ama bunu genel seçimi erteletmek için hiçbir şekilde kullanmayız. Bu eğilimlere de karşı çıkarız.’’

  Kutan, bir soru üzerine, imza toplayan milletvekillerinin FP'ye bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti. Kutan, protestocuların Prof.Dr. Necmettin Erbakan ile yaptıkları görüşme konusunda ise ‘‘O konuda bizim bir bilgimiz yok’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı