Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Demirel Ortadoğu'yu elçilerle görüştü

  Hürriyet Haber
  08 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaları araştırma komisyonunun üyesi olarak, hafta başında bölgeye yapacağı ziyaret öncesinde, Mısır, Filistin ve Ürdün'ün Ankara büyükelçilerini kabul etti.

  Büyükelçiler, araştırma komisyonunun önemi ve olumlu beklentiler konularında, aynı doğrultuda görüş belirttiler.

  Demirel'in, Kuleli Sokak'taki çalışma ofisine ilk olarak, Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Fethi El-Şazli geldi. El-Şazli, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Demirel'in, Pazartesi günü bölgeye gidecek olması dolayısıyla görüşme yaptıklarını ifade etti.

  Demirel'e herhangi bir mesaj getirmediğini söyleyen Büyükelçi, ziyaretinin asıl amacının, Demirel'in görüşleri ve beklentileri hakkında bilgi edinmek olduğunu kaydetti. Ortadoğu'da şiddetin devam ettiğini hatırlatan El-Şazli, komitenin üzerine düşeni yerine getireceğine inandığını belirtti.

  El-Şazli'nin hemen ardından Demirel'in ofisine, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin geldi. Yasin, ziyaret sonrasında gazetecilere, görüşmede komisyonun bölgeye yapacağı ziyaretin gündeme geldiğini söyledi.

  Demirel'in gezi hakkında bilgi verdiğini dile getiren Fuad Yasin, Demirel'in, Tel-Aviv'de komisyon başkanı Geroge Mitchel ve diğer üyelerle buluşacağını, daha sonra İsrail'li yetkililerle görüşeceklerini bildirdi. Komisyon üyelerinin, aynı gün Gazze'de, Yaser Arafat'la biraraya geleceklerini belirten Yasin, ikinci gün ise Mısır'da, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün'de de Kral Abdullah'la temaslarda bulunacaklarını söyledi.

  Demirel ile faydalı bir görüşme yaptıklarını söyleyen Büyükelçi Yasin, komitenin, gerçeklerin ortaya çıkması bakımından kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti. Fuad Yasin, bir gazetecinin, "Komitenin çalışmalar sonucu alacağı kararın adil olacağına inanıyor musunuz?" sorusuna, "Buna inanıyorum ve öyle de olması gerekiyor. Benim bundan şüphem yok. Sizin var mı" karşılığını verdi.

  Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Musa Süleyman Braizat da komisyonun Ortadoğu ziyareti hakkında Demirel ile fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti. Görüşmede ayrıntılara girmediklerini ifade eden Braizat, "Genel bir görüşme oldu" dedi.

  İlk kez geçen ay New York'ta biraraya gelen komisyon üyeleri, Pazartesi günü bölgede ikinci kez buluşacaklar. Pazartesi günü bölgeye gidecek olan Süleyman Demirel ve komisyonun diğer üyeleri, 2 gün sürecek çalışmalar yapacak. Komisyon, İsrail, Filistin, Mısır ve Ürdün'de üst düzey temaslarda bulunacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı