Dünya Haberleri

  Demirel Ortadoğu'da barış zor hadise

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, iki gün süren Ortadoğu Barış Komitesi ikinci tur çalışmalarını Hürriyet'e değerlendirdi. Barış sürecinin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Demirel, ‘‘Zor hadise’’ dedi. ‘‘Komitenin aradığı başka şey, iki halkın beklentisi başka şey’’ diye konuşan Demirel, şu değerlendirmeleri yaptı:

  Komite olarak, ‘şiddet dursun’ istiyoruz ama, durdurmak bizim işimiz değil. Olay yeni değil, devam eden siyasi satrancın parçası.

  Biz komite olarak tarihe rapor yazmakla kalamayız. Gerekeni yaptık. Çerçevenin dışına çıkmamak kaydıyla, tarafları masaya getirebilecek telkini de yaptık.

  Şiddeti durdurmak ve barış sürecini devam ettirmek için son adımlar atılmalı ve iki taraf bu gücü kendilerinde görebilmelidir.

  Nihai çözümün önündeki zorlukların başında Kudüs'ün statüsü var.

  İsrail, işgal edilen toprakların yüzde 92'sini vermeyi kabul ediyor ama diğer topraklarda Yahudi yerleşimi olduğunu belirtiyor.

  İsrail Devleti ilan edildiğinden bu yana yerinden yurdundan ayrılmak zoranda kalan 300-400 bin mülteci sorunu da var.

  DEMİREL'İN KİŞİLİĞİ

  Son tur çalışmaların en önemli olgusu da, Demirel'in kişiliği üzerinde oluşan mutabakat. Filistin ve İsrail yanında Mısır ve Ürdün de, Demirel'e şöyle yaklaşıyor: ‘‘Size güveniyoruz. Sizin şahsınıza da güveniyoruz..Türkiye'ye de güveniyoruz. Yapılması gerekeni yapın, şiddetin durmasını sağlayın.’’ Bu beklentiye cevabı da şöyle oluyor: ‘‘Bize güvenin, benden yararlanın. Ve diyorum ki, bir takım hadiselerin olmaması lazım.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı