Demirel: Maaş ödemek için vatandaşı hortumladılar

Hürriyet Haber
28.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.07.1999 - 00:01

Türkiye'nin bir faiz sarmalına girdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ‘‘Devlet, maaşları ödeyebilmek için gelirlerini kullanmak yerine vatandaşın bankalardaki tasarrufunu hortumladı, emdi’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ‘‘devletin, maaşları ödeyebilmek için vatandaşın tasarruflarını hortumladığını’’ söyledi ve ‘‘Başka da çaresi yoktu. Aksi halde maaş ödeyemez duruma gelirdi’’ dedi.

Demirel, kamu maliyesi sıkıntı içine girdiği için devletin yatırım gücünü yitirdiğini, ancak cari masraflarını ödeyebilir hale geldiğini vurguladı. Demirel, ‘‘devletin kendisini kalafata sokmak (Gemiyi onarmak için karaya çekmek) zorunda olduğunu’’ söyledi ve şöyle dedi:

‘‘Üzüntüyle ifade edeyim ki Türkiye'nin kamu maliyesi sıkışıklığın içine girince Türkiye'nin gelirleri yatırım yapma gücünü kaybetti. Ancak cari masraflarını ödeyebilir durumda. Türkiye bir faiz sarmalına girdi. Devlet, maaşları ödeyebilmek için gelirlerini kullanmak yerine vatandaşın bankalardaki tasarrufunu hortumladı, emdi. Başka da çaresi yoktu. Aksi halde maaş ödeyemez duruma gelecekti. Onları yüksek faizle aldı. Aldıkça faiz arttı. Faiz arttıkça ihtiyaç arttı. Bugün devlet faiz sarmalının içindedir. Bu durum böyle devam etmez. Devlet kendi kendini yeniden bir hesaba çekmek durumundadır. Kendi kendini kalafata sokmak, çekidüzen vermek durumundadır.’’

BURADA DURAMAYIZ

Karayolları 49.Bölge Müdürleri Toplantısı'nın açılışında konuşan Demirel, devletin ‘faiz sarmalı’ içine nasıl girdiğini de vurguladı. Demirel, ‘‘Bu durum böyle devam etmez’’ dedi. Kamu maliyesinin yeniden yatırım gücüne kavuşması gerektiğini söyleyen Demirel, şöyle konuştu:

‘‘Türkiye burada duramaz, burada kalamaz. Türkiye kendisini geldiği noktadan ileriye taşıyacak gücü kendisinde bulmayacak mı? Eğer diyorsanız ki ‘Bu kadar. Bundan fazlasını yapamayız' işte o zaman Türkiye'nin zembereği kırılmış demektir. Bu böyle değildir, böyle olmayacaktır.’’

DEMİREL'İN ÖNCELİKLERİ

Cumhurbaşkanı, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kaynaklarının sınırları olması nedeniyle önceliklerini belirleyerek buna göre hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Demirel, kendi önceliklerini ‘‘mevcut tesislerin işler durumda tuttulması, trafik kazalarına yol açan kara noktaların ortadan kaldırılması, yüzde 80-85'i bitirilen yatırımların tamamlanması ve yeni yatırımların yapılması’’ olarak sıraladı. Antalya-Alanya yolunda geçen yıl 236 kişinin öldüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı, ‘Turistler herhalde buraya ölmek için gelmiyorlar’’ dedi.

Ankara-Pozantı yolunun tamamlanması, İzmit Körfez Geçişi'nin yapılması ve İstanbul Boğazı'nın üçüncü kez geçilmesini isteyen Demirel, sanayi kentlerinin ulaşım sıkıntısına da değinerek, ‘‘Yol verin adama, yol verin geçsin. Limana ulaşsın’’ diye konuştu.

OTOYOLLAR TAMAMLANSIN

Türkiye'nin otoyolları ağının tamamlanması gerektiğini, bunun için 30 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç bulunduğunu anlatan Demirel, şunları söyledi:

‘‘Bunları yapabilir miyiz? Bu sorunun tek bir cevabı var. Yapmayıp ne yapacağız? Yapmaya mecburuz. ‘Öyle diyorsun ama sıkıntılar dizboyu' diyeceksiniz. Ne zaman ne dahat oldu bu ülkede. Herşeyi çok rahat mı yaptık?’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı