Gündem Haberleri

  Demirel, Güniz Sokak'ta konuştu: Horoz sesiyle uyandım

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  9. Cumhurbaşkanı Demirel, Güniz Sokak'taki ilk gününde aile bireyleri dışında ziyaretçi kabul etmedi ama gazetecilerle görüştü. Gazetecileri evin girişinde, özel armağanların sergilendiği küçük salonda kabul eden Demirel, Güniz Sokakïta ilk gün, "ezan sesi, horoz sesi ve sokağın sesi" ile uyandığını kaydetti. Demirel, duygularını "Evime, sokağıma, halkıma dönmüş olmaktan mutluyum" sözleriyle ifade etti.

  Önümüzdeki 15 gün içinde neler yapacağı sorusuna karşılık olarak, "Şu anda hiçbir şey planlamadım" diyen 9. Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti: "Yarın ne yapacaksınız diye sorarsanız onu dahi bilmiyorum. Kendimi topluma adapte edeceğim, entegre olacağım yeniden. İlk günler böyle geçer." Demirel, merkez sağı toparlayacağı yönündeki söylentileri hatırlatan gazeteciye, "Bütün herşeyi bugün öğrenip de ne yapacaksın? Daha dün bir bugün iki bile değil'' dedi.

  Milletin hizmetinde olduğunu yineleyen Demirel, "Memleketimin ve halkımın iyiliği için bana bir görev düşerse zaten ben `Ne haliniz varsa görün' demem. Bana ne düşerse ben onu yaparım'' diye ekledi. Devlet hizmetini bir `koşu' olarak niteleyen ve ``Koşuyu bitirdim'' diyen Demirel, ``Yeni bir parkur var mı?'' sorusu üzerine de şöyle konuştu: "Bakalım önümüzdeki günlere hele bir. Bunu bana daha evvel de sordular. Henüz o suale cevap vermeye hazır değilim. Burayı biraz koklamam lazım.'' Demirel, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in mütevazı üslubunu nasıl değerlendirdiği sorusuna da şu karşılığı verdi:

  "Herkesin kendi yoğurt yiyişi olacaktır. Herkes kendi hizmetini kendi bildiği gibi görecektir. Herkes kendisine verilen görevi kendi bildiği gibi yapacaktır.'' Demirel, "Siz olsanız İran'a gider miydiniz?'' sorusu üzerine de "O tartışmalara girmem'' karşılığını verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı