Demirel: Anayasa'yı değiştirin ‘kıyak’ tartışmasını bitirin

Hürriyet Haber
12 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Şubat 2000 - 00:01

CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, tartışmalı ‘Kıyak Emeklilik Yasası’nı onayladı. Demirel, yeni yasanın milletvekilleri ile emeklilerinin maaşlarına yeni bir artış getirmediğini sorulu-cevaplı gerekçelerle açıkladı. Demirel ayrıca, Meclis'e ‘Anayasa’nın 86. maddesini değiştirin, hep yapılan kıyak emeklilik tartışmasını bitirin'' önerisi götürdü.

CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, kamuoyunda tartışma konusu olan Kıyak Emeklilik Yasası'nı dün onayladı. Yasayı danışmanlarına inceleten ve hukukçulardan görüş alan Demirel, yedi maddede topladığı onaylama gerekçelerini, ‘soru-cevap’ şeklinde hazırladığı bir metinle kamuoyuna duyurdu.

Demirel'in kamuoyunda ‘Kıyak Emeklilik’ olarak bilinen 4505 sayılı Sosyal Güvenlikle İlgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Temsil Tazminatı ş'denmesi Hakkındaki Kanun'u onaylama gerekçeleri şöyle:

İŞTE GEREKÇELERİ...

Milletvekillerinin emekliliği ile ilgili bugünkü durum nedir?

26 Ekim 1990 tarihinde çıkarılmış, 3671 sayılı kanun, 3 Nisan 1997 tarih ve 4234 sayılı kanunla değişikliğe uğramıştır. TBMM üyelerinin ödenek, yolluk ve emekliliklerine dair halen yürürlükte olan kanun budur. Bu kanuna göre emekli milletvekilleri, bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumuna bakılmaksızın, 720 milyon lira emekli maaşı almaktadırlar.

4234 sayılı kanunun Anayasa Mahkemesi tarafından 27 Mayıs 1999 tarihinde bir ara kararla iptal edildiği kamuoyuna duyurulmuştur. Henüz gerekçeli karar yayımlanmadığı için bu kanun halen yürürlüktedir.

27 Ocak 2000 tarihinde TBMM'nce kabul edilen 4505 sayılı kanun ne getiriyor?

a- Bugünkü milletvekillerinin maaşlarına bu kanunla bir ilave getirilmemektedir.

b- Bu kanunla halen 4234 sayılı kanuna göre, emekli maaşı alan eski milletvekillerinin aldıkları miktara bir ilave getirilmemektedir.

Öyleyse böyle bir kanun niçin çıkarılıyor?

4234 sayılı kanunun iptaline dair gerekçeli karar yayımlandığı takdirde, bugün 720 milyon lira olan emekli aylığı, Emekli Sandığı'na bağlı olanlar için 622 milyon lira, yani bugünkünden biraz daha az, SSK emeklisine 110 milyon lira, Bağ-Kur emeklisine 90 milyon lira ödenmesi gerekecektir. 4505 sayılı kanun, bu durumu karşılamak üzere ve mevcut durumu muhafaza etmek için çıkarılmıştır. Bu kanunla devlet, Hazine ve sosyal güvenlik kurumlarına yeni bir yük getirilmemektedir. Bu kanun ayrıca bazı devlet görevlilerine ‘temsil tazminatı’ adı ile ödemeler yapılmasını öngörmektedir. Bu hususus milletvekilleri ile bir ilgisi yoktur.

Milletvekillerinin ödenek ve yollukları ile ilgili tartışmalar 1971 tarihinden itibaren 3.7.1971 tarih ve 1425, 25.12.1979 tarih ve 2254, 7.51986 tarih ve 3284, 21.4.1988 tarih ve 3430, 26.10.1990 tarih ve 3671, 3.12.1992 tarih ve 3855, 24.11.1994 tarih ve 4049, 4.4.1995 tarih ve 4104, 3.4.1997 tarih ve 4234 sayılı 9 ayrı kanun Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmiştir. Bu iptal edilen kanunlardan üçünün, 1994, 1995 ve 1997 tarihlerinde yayımlanması tarafımdan uygun görülmüştür.

Her defasında yapılan tartışmalar, çok kere incitici olmakta ve demokratik rejimin kalbi olan TBMM'yi kurum olarak yıpratmaktadır. TBMM üyelerinin ödenek ve yollukları, bir hizmetin icabıdır. Bu hizmetin iyi görülebilmesi de şarttır. Bu konuyu ‘tartışılır durum’dan çıkarmak lazımdır. Her defasında, milletin seçtiği Meclis ile kamuoyunu karşı karşıya bırakmaktan kaçınılmalıdır.

Ne yapılmalıdır?

Tartışma, Anayasa'nın 86. maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu maddenin kaldırılarak, ‘‘TBMM üyelerinin özlük hakları kanunla düzenlenir’’ şeklinde bir hükmün getirilmesi ve bir şarta bağlanmaması sorunu çözecektir. ANKARA

Ecevit: Cumhurbaşkanı açıkladı, kıyak durum yok

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Kıyak Emeklilik Yasası'nın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanması konusunda değerlendirilmesi sorulunca, Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını hatırlatmakla yetindi.

Ecevit, dün Bükreş'e giderken Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ecevit şunları söyledi:

‘‘Sayın Cumhurbaşkanı ortada kıyak bir emeklilik durumu olmadığını açıkladı. Yapılmak istenen değişikliğin milletvekili aylıklarına veya eski emekli milletvekillerinin aylıklarına herhangi bir ilave getirmeyeceğini, Devlete de herhangi bir yük getirmeyeceğini açıkladı. Aynı zamanda Anayasa'nın 86. maddesinin değiştirilmesi ve böylelikle bundan böyle milletvekili aylıklarının başka birçok ülkede olduğu gibi doğrudan doğruya TBMM tarafından belirlenmesini önerdi.’

Kıyak emeklilik ne getiriyor?

CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel tarafından onaylanan ve kamuoyunda ‘‘Kıyak emeklilik’’ olarak adlandırılan yasa, emekli milletvekillerinin maaşlarının yaklaşık bir milyar lira düzeyinde tutulmasını sağlıyor.

1 milyar lira emekli maaşı alan eski parlamenterler, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı nedeniyle yaklaşık 435 milyon lira kayba uğramıştı. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yasa ise emekli parlamenterlerin maaşlarına yaklaşık 414 milyon lira ilave ile mevcut durumlarını korumalarını öngörüyor.

Kıyak emekliliğin, şu anda yaklaşık bir milyar 750 milyon lira toplam maaş alan mevcut milletvekillerine herhangi bir katkısı bulunmuyor.

Bekleyecek zaman yoktu

CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, kanunu yeniden görüşülmek üzere Meclis'e göndermenin gereğini ve bundan doğacak bir fiili neticeyi görmediğini ifade etti. Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçesini henüz ilan etmediğini hatırlatan Demirel, şunları kaydetti: ‘‘4505 sayılı kanunun 4234 sayılı kanundan ayrı bir kanun olduğu da bir gerçektir. Anayasa Mahkemesi'nin 4234 sayılı kanuna karşı ileri sürdüğü itirazların ne kadarının 4505 sayılı yasa ile karşılandığı hakkında bu aşamada bilgimiz yoktur.’’

İptal kararının gerekçesini bekleyecek zaman da olmadığını ifade eden Demirel, 15 günlük sürenin dolduğunu kaydetti. Demirel, iptal gerekçesi yayınlandıktan sonra durumu tekrar inceleteceğini ve Anayasa Mahkemesi'ne başvurup vurulmayacağı konusunda karara varılacağını bildirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı