« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Demirel: Aday çıkmaması iyi olduğumun göstergesi

Türkiye Basketbol Federasyonu Mali ve Seçimli Olağan Genel Kurulu, 24 Ekim Cuma günü Ankara'da yapılacak. Yaklaşan seçim öncesi tek aday olarak kongreye girecek olan Federasyon Başkanı Turgay Demirel, 1992 yılından bu yana sürdürdüğü görevi önümüzdeki dört yılda da en iyi şekilde yapacağına inandığını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Holigan.com.tr'nin haberine göre: Demirel, 16 yıllık federasyon başkanlığı döneminde yapmak istediği her şeyi tam olarak gerçekleştiremediğini belirterek, "Daha önceki zamanlarda yapmak isteyip de yapamadığımız bir çok konu oldu. Türkiye'de har alanda olduğu gibi sporda da iş yapmak çok kolay değil. Ama tüm olumsuzluklara rağmen Türk basketbolunun çok büyük bir ilerleme kaydettiğini söyleyebilirim. Bunu sadece biz değil, Avrupa ve Dünya basketbolunun otoriteleri de söylüyor. Önümüzde Dünya Şampiyonası gibi çok büyük bir hedef var. İlk hedefimiz bu şampiyonayı çok iyi bir şekilde organize etmek. Önümüzde iki yıllık bir süre var. Biz bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Ancak tesisler konusunda geri kalmış durumdayız. Bu durum hem bizim için hem de FIBA için sıkıntı yaratıyor. Tesisler ile ilgili görüşmelerimizi sürdürüyoruz ancak bu gecikmelerin artık tolore edilecek tarafı kalmadı. Organizasyonun tanıtım çalışmalarına da devam ediyoruz. Genel kurulun ardından bu çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız. Tesisleri yetiştirmeye mecburuz. Antalya ve Ankara'daki tesislerimizin inşaatının bu sene sonunda başlamasını bekliyoruz. 12 ay ile 16 ay arasında bu tesislerin biteceğini tahmin ediyoruz. En büyük sorunumuz İstanbul'daki finallerle ilgili. İstanbul'da yapacağımız yeni tesisi askıya alabiliriz. Fenerbahçe'nin Ataşehir'de Ülker ile beraber yapacağı tesisleri kullanabiliriz".

Bir önceki kongrede heyecanlı ve çok katılımlı bir seçim yaşadıklarını hatırlatan Turgay Demirel, Ama bu sene tek aday olarak kongreye giriyoruz. Bu durum son dört yılda yaşanan gelişimden, basketbol camiasının memnun olduğunu gösteriyor. Bu dört yıllık süreçte özerk yapı ile federasyonumuzun çok ilerleyeceğini, kulüplerimizin gelirlerini artıracağını söylemiştik. Bu beklentilerimizi gerçekleştirdik. Kulüplerimizi ve basketbol camiasını bu durumdan memnun ki başka bir aday gösterme gereği duymadılar. Bayanlar ve erkeklerde hem milli takım hem de kulüpler bazında iyi bir gelişim gösterdik. Basketbol camiası bütünleşmiş ve kenetlenmiş bir halde Türk basketbolunu daha iyi noktalara getirmek için önümüzdeki döneme hazırlanıyor. Ben bize güvenen herkese teşekkür etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Yeni dönemde hem yönetim kadrosunda hem de yönetim anlayışlarında değişiklikler olacağını vurgulayan Demirel, "Dört yıllık özerlik tecrübemiz ile yeni projeler hazırlayacağız. Özellikle Türk basketbolunun bölgesel yapılanması ile çalışmalarımızı hemen başlayacağız. 8 veya 10 bölgede bu yapılanmayı gerçekleştireceğiz. Böylelikle Anadolu'da basketbolun gelişimi için çok büyük bir adım atmış olacağız. Ayrıca artık Türkiye'deki tüm lisans işlemleri federasyon tarafından yapılacak. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim. Bu dört yıl özerkliğin ve kurumsallığın daha da gelişeceği bir dönem olacak. Türk basketbolu da dünya üzerinde ilk 10 arasında adı geçen bir seviyeye gelecek" ifadelerini kullandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler