Demirbank: Türkiye sınırlarını aştık

Hürriyet Haber
08.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Demirbank'ın uluslararası bir banka konumuna ulaştığını belirten Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Halit Cıngıllıoğlu, 2000 yılında dünyanın en büyük 500 bankası arasında olmayı hedeflediklerini söyledi. Demirbank'ın kuruluşunun 45'inci yılı nedeniyle bir açıklama yapan Halit Cıngılloğlu, yurtçapında 1850 çalışanı ve 75 şubesi bulunan Demirbank'ın bu yolda kararlı adımlarla ilerlediğini belirtti. Cıngıllıoğlu; Romanya'dan Kazakistan'a kadar pek çok ülkede faaliyet gösteren bankanın artık uluslararası bir konuma ulaştığına dikkat çekti.

Demirbank Genel Müdürü Selahattin Serbest de Demirbank'ın 45. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, Demirbank'ın, Türkiye Bankalar Birliği'nin toplam aktif büyüklüğe göre yaptığı sıralamada özel bankalar arasında Türkiye'nin 6., tüm bankalar arasında ise onuncu büyük bankası olduğunu söyledi.

Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile ortak işbirliği içerisinde olduklarını belirten Serbest, Demirbank'ın bugün Türkiye sınırlarını aşarak Hollanda'dan Kırgızistan'a, Romanya'dan Kazakistan'a kadar birçok ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir banka konumuna dönüştüğünü vurguladı.

İstanbul, Münih, Frankfurt ve ABD borsalarında aynı anda işlem gören hisse senetleri ve uluslararası piyasalardan aldığı sendikasyon kredileri ile Demirbank'ın başarı grafiğini yükselttiğini kaydeden Serbest, 2000 yılına ‘‘Demirbank Değişim Projesi’’ çerçevesinde tüm planlı süreçlerini devreye soktuğunu ifade etti. Serbest, Demirbank'ın büyüdüğü ve kök saldığı topraklara olan borcunu, Türkiye'nin değişik bölgelerinde inşa ettirdiği eğitim kurumları ve uluslararası konferansların resmi sponsorluğunu üstlenerek ödemeye çalıştığını söyledi.

Bu arada, Demirbank'ın kayıtlı sermayesini 30 trilyon liradan 100 trilyon liraya çıkardığını belirten Serbest, ödenmiş sermayenin de 40 trilyon liraya yükseltildiğini, böylece son bir yıl içinde Demirbank'ın sermayesinin Amerikan Doları bazında da reel olarak yüzde 35 oranında arttığını sözlerine ekledi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı