Demiralp: "Önümüzdeki hafta her şey eski haline dönecek"

Hürriyet Haber
01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Türkiye'nin kriz ortamına girecek bir durumu bulunmadığını ve herşeyin kısa sürede eski haline geleceğini söyledi. Demiralp, ekonomide bir likidite sıkıntısı yaşandığını ve bu sorunu ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirtti.

"Türkiye'nin kriz ortamına girecek bir durumu yok. Bu durum geçici olarak adlandırdığımız bir durumdur" diyen Demiralp, nitekim bugün döviz çıkışı yerine döviz girişi olduğunu ifade etti.

Ortaya çıkan gelişmelerin uzun süreceğini zannetmediğini de kaydeden Demiralp, "kısa sürede bu kendini yenileceyecek. Önümüzdeki haftalar herşey tekrar eski haline gelecek. Şunu özellikle belirteyim önümüzdeki hafta, bu haftadan çok daha iyi bir hafta olacak" diye konuştu.

Demiralp daha sonra, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Telekom'un satışına ilişkin bir soru üzerine Demiralp, telekom konusunda hükümetin verdiği kararın zamanlama açısından önemli olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Tahmin ediyorum, Telekom Özelleştirme Kurulu bunun üzerine bir çalışma yapacak. 15 Aralık'a kadar bu çalışmanın bitirilmesi gerekiyor. Sonuçta, hükümet kararlı bir adım atmıştır. Bunun sonucunda dış piyasalarda daha iyi şartlarda Telekom'un blok satışı olabilir düşüncesindeyiz"

Demiralp, IMF başkanının açıklamasına da değinerek Türkiye'nin zor gününde bu açıklamanın destek anlamı taşıdığını ifade etti. Demiralp son günlerde ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelere ilişkin olarak da "zaman zaman program içerisinde olmaması düşünülen şeyler olmuşsa da en kısa zamanda iyileştirmek, düzeltmek gerekir. Biz o aşamadayız" diye konuştu.

Merkez Bankası'nın dün aldığı karara ilişkin soruya verdiği yanıtta da Demiralp, şunları kaydetti:

"Merkez Bankası'nın kararı, net iç varlıklar içerisinde kalması yönünde olabilir. Bu durumda Merkez Bankası kredi vermiyor, piyasaya likidite sürmüyor demektir. Bu da bir yöntemdir. Merkez Bankası'nın program içerisinde kalması gerekiyor. Onu yaparken de faizler yukarı çıkabilir. Demek ki piyasada bir likidite sıkıntısı var. Onun da bir şekilde giderilmesi gerekiyor."

Türkiye'ye önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen IMF heyetinin içerisinde IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin yer alıp almayacağı şeklindeki soruya da Demiralp, Cottarelli'nin gelip gelmemesinin çok önemli olmadığını belirterek, "Cottarelli gelse de olur gelmesede" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı